7p

A devizahitelek kapcsán az utóbbi hetekben a Kúria döntése és az erre adott kormányzati reakciók, illetve a közelmúltban benyújtott törvény álltak a hírek fókuszában. Pedig az idei évben már kaptak egy "mentőövet" a devizahitelesek, amely a szakértők szerint igazi sikertermék lehet, ez a munkáltatói hiteltámogatás.

Még április elején jelent meg az adómentes munkáltatói lakáscélú támogatás folyósításának szabályairól szóló 15/2014 NGM rendelet, amelynek egyelőre sokkal kisebb volt a visszhangja, mint más, a hitelek kapcsán megjelent döntéseknek, pedig ez immár egy létező, kézzelfogható segítség a hiteladósoknak. Ebben persze szerepet játszhat az is, hogy a munkáltatói lakáscélú támogatás nem új intézmény, a munkavállalókat foglalkoztató szervezetek eddig is segíthettek hitellel. Az újdonság az, hogy a munkáltató már nem csak a dolgozó lakásvásárlásához, hanem a már megvásárolt lakás hitelének a törlesztéséhez is adhat támogatást.

A jogszabály értelmében a munkáltató ötévente maximum 5 millió forintot adhat adó- és járulékmentesen - a fizetésén kívül - a dolgozójának azért, hogy törlessze forint- vagy deviza alapú lakáshitelét. Ez az összeg azért is jelentős, mert átlagosan 7 millió forint a magyar családok adóssága. A szakemberek szerint éppen ezért mind a munkaadók, mind a munkavállalók részéről érdeklődést generált. Fontos ugyanis megemlíteni, hogy a támogatásban részesülők bére nem csökkenhet. Vagyis csak az eddigi béren felül adható a bérkiegészítés. Ennek a feltételnek a teljesülését a NAV vizsgálja. Mivel a rendelet áprilisban látott napvilágot, a nagyobb cégek nem igazán tudják idén alkalmazni, hiszen meghatározott bér- és cafetéria-keret van, és a rendelet a jelenlegi béren felüli "pótlólagos juttatásként" jelöli meg a hiteltámogatást, ami viszont nem fér bele ezekbe.

Az adómentesen adható támogatás összege kapcsán érdemes még megemlíteni, a fent említett 5 milliós limit mellett korlátozás az is, hogy a teljes támogatás összege sem haladhatja meg a vételár vagy az építési költség 30 százalékát. Egy 10 milliós lakás esetén például csak akkor fizetheti a munkáltató a teljes törlesztőrészletet, ha már az összes hátralévő törlesztőrészlet összege maximum 3 millió. Nagyobb értékű lakás esetén pedig az 5 évenkénti 5 milliós határ lesz a mérvadó. Akinek tehát a törlesztőrészleteinek összege 5 év alatt több mint 5 millió forint, de kevesebb, mint a lakás értékének 30 százaléka, az maximálisan csak 5 milliós támogatást kaphat.

Miért jó?

A hiteltámogatás azért különösen jó mind a munkavállalónak, mind a munkáltatónak, mert a cafetéria részeként nyújtott támogatás teljesen adómentes. Gyakorlatilag ezzel nincs jobb alternatívája se a dolgozónak se a munkáltatónak, ha bérkiegészítésről van szó. Például egy havi 40 ezer forintos hiteltörlesztés esetén, ha munkabérben kívánnák ezt rendezni, úgy az bruttó 60 ezer forint feletti emeléssel járna, míg a munkaadó terhei közel 80 ezer forinttal növekednének. A adótanácsadók úgy látják, bérhelyettesítő eszközként nem tanácsos alkalmazni, noha – új eszköz lévén – NAV ellenőrzési gyakorlat még nincs. Ugyanakkor cafetéria elemként mindenképpen javasolt lehet, már csak azért is, mert a munkaadónak olcsóbb, mint az Erzsébet-utalvány vagy más béren kívüli juttatás.

A támogatás a NAV tájékoztatója szerint akkor felel meg az adómentesség jogszabályi feltételeinek, ha a támogatást hitelintézet, kincstár útján a Rendeletben meghatározott feltételek és eljárás szerint folyósítja a munkáltató, és – a lakáscélú munkáltatói kölcsön elengedésének esetét kivéve – a támogatás magánszemély részére történő átutalásáról a hitelintézet vagy a kincstár az átutalás évét követő év január 31-éig igazolást állít ki a munkáltató részére. A támogatás feltétele, hogy bármilyen tulajdoni hányaddal vagy haszonélvezeti joggal rendelkezzen az ingatlan felett a munkavállaló. Tehát nemcsak a hitelek, de akár a lízingszerződéssel rendelkezők is kérhetik. A támogatással érintett lakás szobaszáma nem haladja meg a kormányrendeletben meghatározott méltányolható lakásigényt, egy háromfős család például 1,5-3,5 szobás lakás esetén kaphat támogatást.

A támogatás folyósítása

A munkáltató megbízása alapján a hitelintézet vagy a kincstár a támogatást a magánszemély bármely hitelintézetnél vezetett fizetési vagy hitelszámlájára, vagy a magánszemély javára a hitelt nyújtó hitelintézet törlesztéshez használt központi elszámoló számlájára utalhatja.

Ha a támogatást a munkáltató lakáscélú hitel visszafizetése vagy törlesztése céljából adja, a magánszemély a munkáltatója számára adott nyilatkozatában a saját önálló (giro-képes) hitelszámláját, a hitelt nyújtó hitelintézet törlesztéshez használt központi elszámoló számláját, vagy a saját, a hitelt nyújtó hitelintézetnél vezetett folyószámláját jelölheti meg.

A termék kapcsán egyébként van szerepük a bankoknak is, ők garanciális szerepet töltenek be abban, hogy a támogatást valóban a törlesztésre fordítsák. A hitelintézet garanciális szerepére azért van szükség, mivel mégiscsak egy a munkaadónak és a munkavállalónak is vonzó, nagyösszegű adómentes juttatásról van szó. A hitelintézetnek adatot kell szolgáltatnia arról, hogy mekkora összegű támogatás folyt át rajta. Hogy ezt meg tudja tenni, ahhoz a munkáltatónak - mielőtt folyósítaná a támogatást - nyilatkozatot kell tennie arról, hogy az adott munkavállalónak milyen összegű munkáltatói hiteltámogatást adott.

Sok munkaadó fél a felelősségtől

A munkáltatók több mint fele azonban legalább az év végéig tartózkodik az új lehetőség bevezetésétől. A Trenkwalder tapasztalatai szerint jelentős részük tart az új lehetőséggel járó többletfeladatoktól, mivel az adómentesség feltételeinek vizsgálatát a jogszabály egyértelműen a munkáltató felelősségévé teszi. "Egy HR munkatárs nem kompetens abban, hogy olyan adatokat, dokumentumokat vizsgáljon, mint például közjegyzői okiratok, építési számlák, műszaki ellenőri igazolások" – mutat rá Molnár Mónika, a Trenkwalder HR szolgáltatások üzletágának vezetője. "Sok esetben pedig még az ezzel foglalkozó szakértőnek is nehéz szétválasztani, hogy egy felújítás mekkora részben tekinthető korszerűsítésnek, ami után igénybe vehető a kedvezményes munkáltatói támogatás."

Számos bank felismerve a problémát, kialakított olyan szolgáltatást, amely a fenti vizsgálat terheit leveszi a munkáltató válláról. Ám azon felül, hogy ez jelentős többletköltséget jelent, nem minden esetben tisztázott az sem, hogy ha egy támogatás mégis jogtalannak bizonyul, a bank a felelősséget is átvállalja-e. Mindezek mellett a devizahitelekkel kapcsolatban jelenleg is zajló törvénykezési folyamat szintén kivárásra késztet sok szereplőt.

Így lehetne népszerűbb a lakáscélú hiteltámogatás

Egy, a közelmúltban benyújtott törvénymódosító javaslat tovább igyekszik tágítani a támogatható hitelek körét. Ennek értelmében – ha megszavazza a parlament - egyrészt nem csak a hitelintézetektől és munkáltatóktól, hanem a pénzügyi vállalkozásoktól felvett hitel is támogatható lesz. Másrészt, ha a lakás már nincsen meg, csak a hitel, akkor is járhat támogatás.

A munkáltatók körében azonban csak akkor várható, hogy érdemben nő az elérhetősége ennek a támogatásnak, ha további szabályozási változásokat hajtanak végre.

"Egyrészt szükség van arra, hogy az adómentesség feltételei egyszerűsödjenek. Sokkal egyértelműbbé válna a helyzet, ha vagy csak a lakásvásárlásra felvett hitelek után járna ilyen támogatás, vagy azt kiterjesztenék a korszerűsítésen felül végrehajtott lakáscélú felújításokra is" – magyarázza a Trenkwalder szakembere. – "Másrészt komoly könnyebbséget jelenhet az is, ha a jogszabály egyértelműen rögzítené, hogy a körülmények változásáról a munkavállaló köteles tájékoztatni a munkáltatót, ennek elmaradása esetén viselve a pótlólagos adó- és járulékfizetési terheket is."

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!