Tért hódít a teljesítményalapú bérezés
Egyre jelentősebb szerepet kapnak a fizetések rugalmas összetevői: ezek mértéke a kitűzött célok teljesítésétől és a vállalat sikerének nagyságától függnek. Bár a jövő évi növekedési mutatók mérsékeltek, egyes esetekben ezen rendszernek köszönhetően mégis a vártnál nagyobb mértékben emelkedhetnek az illetmények. Ezzel együtt terjedőben van az a vélemény, miszerint az érdekeltség nem csupán a motivációra és a vállalat iránti elkötelezettségre hat pozitívan, hanem ily módon a vállalati kockázat is több felé oszlik el.
Felhívják ugyanakkor a figyelmet a szakemberek, hogy a keresletek növekedése valószínűleg az előzetesen prognosztizált értéket sem fogja elérni. A tapasztalatok szerint ugyanis a valós eredmények fél százalékkal elmaradnak az előzetesen becsült adatoktól.
A tanulmány elkészítésében Németország 300 legnagyobb vállalata közül 45 vett részt és mintegy 2000 kifizetett járandóságról szolgáltatott adatot. A megkérdezett cégek átlagban évente 6 milliárd eurónál nagyobb forgalmat bonyolítanak le és több mint 20 ezer alkalmazottat foglalkoztatnak világszerte.
Kapcsolódó anyag
Menedzserfizetések: határ a csillagos ég
Magyar menedzserek: rosszul keresnek és sok az elvonás
A németeknél 160, itthon 50 milliót keresnek a csúcsvezetők
Németországban a top vállatok vezetői akár 600 ezer eurót is kereshetnek évente, de egy átlagos menedzser összjövedelme is 150 ezer eurót tesz ki átlagosan. Túlzott optimizmusra azonban Németországban sincs ok: a fizetések évi növekedésének üteme 2000 óta csökken, s a negatív tendencia jövőre is folytatódik.