Nyugat-Európában a kintlevőségek 8-10 százalékát adták ki megbízásra, ez az arány Magyarországon csupán 3 százalék. Ennek összege egyes szakértők szerint eléri a 80-90 milliárd forintot is. Ez a szám évről évre jelentősen növekszik. Egy-egy nagyobb követeléskezelő társaság akár 10-14 milliárd forint kintlevőséggel is foglalkozhat.
A cégek többsége még mindig úgy látja, hogy a rosszul fizető vevőt is meg kell tartania, pedig mindössze az összes ügyfél elenyésző 3 százaléka fizet időben. A vállalatok 97 százalékának van notórius későn fizető partnere.
A behajtás sikerességéhez hozzájárul az időben történő leadás. Az egy hónapos késedelemmel leadott követelés esetében a behajtás akár 100 százalékos sikerrel is járhat, ebben az esetben a követeléskezelő 3 százalékot vág zsebre az összegből. Abban az esetben, ha már egy éve nem fizetnek, akkor a megtérülés valószínűsége mindössze 30-40 százalékos. Itt természetesen a kamatot és a kezelési költséget is meg kell fizetnie az adósnak.
A behajtás sikerességének másik alappillére az adatszolgáltatás mértéke. Ha a hitelező minden adatot meg tud adni, ami szükséges az adós felderítéséhez, akkor a legnagyobb akadály elgördült a behajtás elől, számol be a Napi Gazdaság.
Kapcsolódó anyagok:
A kamara nehezményezi a behajtási módszereket