Rekkenő a hőség, a hőmérők higanyszála folyamatosan harminc fok felett áll. Az extrém meleg jelentősen megterheli az emberi szervezetet, de nem tesz jót a műszaki eszközöknek sem. Pusztán tesztelés céljából talán senki sem fogja a tűző napon hagyni mobiltelefonját vagy notebookját, ám az könnyen előfordulhat, hogy a rekkenő hőségben felforrósodott autóban kell szállítani eszközeinket. Éppen ezér szerkesztőségünk kíváncsi volt rá, hogy kell-e a notebook tulajdonosoknak valami óvintézkedést tenni, illetve meddig bírják a készülékek a forróságot.
"A gépeket mínusz 20 és plusz 60 fok között tesztelik és ennyi a tárolási hőmérséklet szélső értéke is. Egy második teszt során gyors ciklusokban váltogatják a hőmérsékletet hideg és meleg között, szimulálva azt pl. amikor a felhasználó hideg helyről egy melegbe érkezik" - nyilatkozta lapunknak Bíró Szilárd, a Lenovo Magyarország brand menedzsere.
Az asztali készülékek ekkora hőhatásnak nincsenek kitéve, egy panellakás tizedik emeletén sem szökik feljebb a hőmérő higanyszála harminc-harmincöt foknál. Ettől függetlenül előfordulhat, hogy a gép rakoncátlankodik, leáll vagy az átlagosnál lassabban működik. A legnagyobb veszélynek azok a berendezések vannak kitéve, amelyek sok hőt termelnek, ilyenek a processzorok, a tápegység alkatrészei és a merevlemez is.
A Lenovo gépekben például az Intel processzor technológiájának köszönhetően szélsőséges melegedés hatására a processzor csökkenti a sebességét, ezzel csökken a hőkibocsátása. "Természetesen előfordulhatnak meghibásodások szélsőséges körülmények között, de ha valaki betartja a határértékeket, akkor ennek kicsi a valószínűsége" - magyarázta a cég menedzsere.
A szakértő szerint jó megoldás lehet a ventilátor, mivel minden olyan eszköz, amely a hőtermelő alkatrészekhez hidegebb levegőt szállít, csökkenti a meghibásodás veszélyét. Ettől függetlenül óva int bárkit attól Bíró Szilárd, hogy a készülékből néhány alkatrészt kiszedve azokat hűtőszekrénybe vagy a mélyhűtőbe tegye. "Az elektronikus alkatrészek rosszul viselik a hirtelen hőváltozásokat, valamint a hidegből kivéve a pára lecsapódik az alkatrész legrejtettebb részein is, így különösen nagy a meghibásodás veszélye" - említette a menedzser.
A mobiltelefonokkal valamivel jobb a helyzet, a gyártók véleménye szerint a meleg nem okozhat gondot. Ezt támasztotta alá, hogy az általunk megkérdezett szervizek egyikében sem találkoztak olyan problémával, hogy a készülék funkcionálisan nem működött volna. "Arra már többször is volt precedens, hogy a telefonok előlapja vagy annak bizonyos részei (például a billentyűzet) megolvadtak" - jelezte az DrMobil cég egyik szervizese.
Ilyen probléma főként az utángyártott alkatrészeknél fordul elő. Egy másik szervizben pedig arra panaszkodtak, hogy a kijelző homályosodott el, de adatvesztéstől egyik esetben sem kellett tartani.
Istvánko Viktória