4p

Bírják a hőséget a mobiltelefonok és a számítógépek, de óvakodjunk attól, hogy extrém hatásoknak tegyük ki őket. Ha gépünk mégis túlmelegedne, a ventilátor segíthet, nem a hűtőszekrény.

A gyártók szerint ezt is szabad (mfor.hu montázs)

Rekkenő a hőség, a hőmérők higanyszála folyamatosan harminc fok felett áll. Az extrém meleg jelentősen megterheli az emberi szervezetet, de nem tesz jót a műszaki eszközöknek sem. Pusztán tesztelés céljából talán senki sem fogja a tűző napon hagyni mobiltelefonját vagy notebookját, ám az könnyen előfordulhat, hogy a rekkenő hőségben felforrósodott autóban kell szállítani eszközeinket. Éppen ezér szerkesztőségünk kíváncsi volt rá, hogy kell-e a notebook tulajdonosoknak valami óvintézkedést tenni, illetve meddig bírják a készülékek a forróságot.

"A gépeket mínusz 20 és plusz 60 fok között tesztelik és ennyi a tárolási hőmérséklet szélső értéke is. Egy második teszt során gyors ciklusokban váltogatják a hőmérsékletet hideg és meleg között, szimulálva azt pl. amikor a felhasználó hideg helyről egy melegbe érkezik" - nyilatkozta lapunknak Bíró Szilárd, a Lenovo Magyarország brand menedzsere.

E két határérték között a cég garanciát vállal a hibátlan működésre. Más gyártók is hasonló teszteket végeznek, így például a Microsoft által gyártott eszközöket is mínusz 20 és plusz 60-65 fok között vizsgálják, de előfordul mínusz 40 fokban történő tesztelés is. Ezek az adatok a gyakorlatban annyit jelentenek, hogy strandolás közben árnyékban nyugodtan használhatunk egy laptopot, mert nem lesz különösebb baja.

Az asztali készülékek ekkora hőhatásnak nincsenek kitéve, egy panellakás tizedik emeletén sem szökik feljebb a hőmérő higanyszála harminc-harmincöt foknál. Ettől függetlenül előfordulhat, hogy a gép rakoncátlankodik, leáll vagy az átlagosnál lassabban működik. A legnagyobb veszélynek azok a berendezések vannak kitéve, amelyek sok hőt termelnek, ilyenek a processzorok, a tápegység alkatrészei és a merevlemez is.

A Lenovo gépekben például az Intel processzor technológiájának köszönhetően szélsőséges melegedés hatására a processzor csökkenti a sebességét, ezzel csökken a hőkibocsátása. "Természetesen előfordulhatnak meghibásodások szélsőséges körülmények között, de ha valaki betartja a határértékeket, akkor ennek kicsi a valószínűsége" - magyarázta a cég menedzsere.

Ne tegyük hűtőbe!

Ugyan nem Lenovo gépnél, de a valószerűtlenre szerkesztőségünkben mégis akadt példa, egyik kollégánk otthoni gépe mondta fel a szolgálatot a nagy melegben, igaz egyszerre működött két dvd-író, a webkamera, bluetooth és időnként a nyomtatót is használta. A gépen végül néhány egység kiiktatásával és egy ventilátor üzembe állításával segített.

A szakértő szerint jó megoldás lehet a ventilátor, mivel minden olyan eszköz, amely a hőtermelő alkatrészekhez hidegebb levegőt szállít, csökkenti a meghibásodás veszélyét. Ettől függetlenül óva int bárkit attól Bíró Szilárd, hogy a készülékből néhány alkatrészt kiszedve azokat hűtőszekrénybe vagy a mélyhűtőbe tegye. "Az elektronikus alkatrészek rosszul viselik a hirtelen hőváltozásokat, valamint a hidegből kivéve a pára lecsapódik az alkatrész legrejtettebb részein is, így különösen nagy a meghibásodás veszélye" - említette a menedzser.

A mobiltelefonokkal valamivel jobb a helyzet, a gyártók véleménye szerint a meleg nem okozhat gondot. Ezt támasztotta alá, hogy az általunk megkérdezett szervizek egyikében sem találkoztak olyan problémával, hogy a készülék funkcionálisan nem működött volna. "Arra már többször is volt precedens, hogy a telefonok előlapja vagy annak bizonyos részei (például a billentyűzet) megolvadtak" - jelezte az DrMobil cég egyik szervizese.

Ilyen probléma főként az utángyártott alkatrészeknél fordul elő. Egy másik szervizben pedig arra panaszkodtak, hogy a kijelző homályosodott el, de adatvesztéstől egyik esetben sem kellett tartani.

Istvánko Viktória

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!