Az álláskeresés egyéni értékpreferenciái tudat alatt befolyásolják a munkakereső által érdekesnek ítélt hirdetések kiválasztását. A hirdető vállalkozás részéről kultúrafüggő a pályázó jelentkezésének megítélése. A legnagyobb ráhatással a kommunikáció kultúraközi jellege van.
Külföldre történő pályázáskor a hatalmi távolsági index (Power Distance Index, PDI) meghatározó az egész kiválasztás során, mely a társadalom tagjai közötti hatalmi különbség és az egyenlőtlenségek mérőszáma.
Ennek alapján kétféle önéletrajz létezik. Az egyikben a tudományos fokozatok, elismert intézmények felsorolása kapja a központi szerepet. Addig a másik féle CV-ben a képzés mellett rendkívül fontosak az egyéb készségek és ismeretek.
Az interjú során ennek analógiájára is kétféle státusz alakul ki. Az első, mikor az interjúztató személy a jelentkező felett helyezkedik el a társadalmi hierarchiában. A másik pólus: a két fél közel egyenrangú, bár a tisztelet ebben az esetben is kötelező, a beszélgetés sokkal kötetlenebb és a jelentkező sokkal aktívabb, írja a Világgazdaság.
Kapcsolódó anyagok:
Több álláskeresési járadékot kapnak a magasabb jövedelműek
Dokumentumfilm segít az álláskeresésben
Önéletrajz-tippek a külföldi munkavállaláshoz