A távmunka bevezetése által akár 30-50 százalékkal is emelkedhet a cégek hatékonysága és jelentősen csökkenhetnek a költségek. Mindezek ellenére hazánkban eddig nem terjedt el ez a módszer, írja a Világgazdaság.
Jelentős megtakarításokat tudnak elérni a vállalkozások a távmunka kínálta lehetőségek kihasználásával, állapítja meg a PricewaterhouseCoopers által a távmunka elterjedésének előfeltételeiről és az alkalmazásával elérhető gazdasági megtérülésről készített tanulmány.
A távmunka által igényelt beruházások ma már Magyarországon is 6-24 hónap alatt megtérülhetnek, mivel azáltal jelentős költségcsökkentés érhető el. Tíz távmunkahely kialakításával például több mint 180 millió forint takarítható meg öt év alatt. Száz távmunkahely öt éven keresztüli működtetésével pedig akár 2 milliárd forintot is megspórolhat egy vállalat.
A Világgazdaság szerint Amerikában és Nyugat-Európában évente 20-30 százalékkal nő a távmunkában foglalkoztatottak száma. A statisztikák szerint a távmunkát használó cégek 30-40 százalékos hatékonyságnövekedésről számolnak be. Sőt egyes vállalatok - mint például az Indiában távmunkáztató IBM - akár 50 százalékos megtakarítást is elérhetnek ennek révén.
A további előnyök közé sorolható például a dokumentálás hatékonyságának növekedése és az irodahelyiség egy részének felszabadulása.
A bevezetés előtt azonban fel kell mérni, hogy az adott cégnél melyek azok a munkafolyamatok, feladatok, amelyek alkalmasak a távmunkára. Ugyanis az üzletmenetet is veszélyeztetheti, ha azt nem megfelelő területen próbálják meg bevezetni, áll a Világgazdaság cikkében.
A távmunkának természetesen buktatói is vannak, a minőségbiztosítás és az ellenőrzés hiánya vagy a nem megfelelő munkaszervezés például aláaknázhatja azt. Megfelelő előkészítés hiányában előfordulhat, hogy egy adott munkahelyen az alkalmazottak büntetésnek tekintik a távmunkát. Emellett tisztában kell lennie azzal is, milyen jogszabályok vonatkoznak az ilyen formában történő foglalkoztatásra.
Hazánkban sokáig az ehhez kapcsolódó jogszabályi háttér hiánya vetette vissza a távmunkáztatási kedvet. Ez azonban lassan megoldódni látszik, így a magyar cégek is egyre könnyebben élhetnek majd a távmunka nyújtotta lehetőségekkel, számol be a Világgazdaság.
A távmunka másfélszeresére növelheti a hatékonyságot
A távmunka bevezetése által akár 30-50 százalékkal is emelkedhet a cégek hatékonysága és jelentősen csökkenhetnek a költségek. Mindezek ellenére hazánkban eddig nem terjedt el ez a módszer, írja a Világgazdaság,