A JFC - amely a Pentagon több más parancsnokságával szemben nem a világ egy régiójában lát el hadműveleti irányítást, hanem minden haderőnem képességeinek átalakításával foglalkozik - hangsúlyozza: nem tudományos következtetésről, hanem elméleti feltevésről van szó.
Amerikai elemzők egyetértenek: az Egyesült Államoknak fel kell készülnie az előbb-utóbb bekövetkező olajhiányra. Arról azonban eltérnek a vélemények, hogy ez mikor fog bekövetkezni. Öt évvel ezelőtt az olajárak hirtelen emelkedése nyomán sokan olyan jóslatokat tettek, amelyek alapján mostanra már súlyos hiánynak kellene lenni. Mások szerint még évtizedekig nem lesz számottevő hiány a stratégiai energiahordozóból.
A JFC számításai szerint a 2030-as évtizedben a világ energiaszükséglete 50 százalékkal lesz nagyobb a jelenleginél. A tanulmány megjegyzi: az Egyesült Államokban 250 millió autó gurul az utakon, míg a hatalmasabb népességű Kínában csak 40 millió. A megnövekvő energiaigény kielégítéséhez nagyjából 7 évente Szaúd-Arábia energiatermelésének megfelelő nagysággal kellene növelni a világ energiatermelését.
Az alternatív energiaforrások szerepe addig nem fog jelentősen megnövekedni, ehhez ugyanis óriási beruházásokra, technikai áttörésekre és az atomenergiához való politikai hozzáállás megváltozására lenne szükség. Az energiatermelés fő forrása tehát az olaj és a szén marad, az olajszükséglet a mostani napi 86-ról a 2030-as évekig 118 millió hordóra fog emelkedni. Az amerikai katonai becslés szerint az elkövetkező egy évtizedben nem az olajkészletek kimerülése, hanem az olajfúrótornyok és a finomító kapacitás elégtelen mennyisége lesz az alapvető gond.
A közelmúltban a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) adott ki hasonló figyelmeztetést. Az IEA nyolcszáz olajmező elemzése nyomán arra a következtetésre jutott, hogy ha a kereslet változatlan tempóban alakul, akkor 2030-ra új, naponta legalább 40 millió hordó kőolaj kitermelésére képes forrásokat kell találni, különben hosszú távon nem lesz elkerülhető a negyedik olajárrobbanás.
Az IEA azzal számol, hogy a világ energiaigénye 2050-ig megkétszereződik, az olaj iránti kereslet pedig várhatóan a jelenlegi 85 millió hordóról 105 millió hordóra nő 2030-ra. Bár az alternatív energiaforrások fokozatosan egyre jelentősebbé válnak, az olaj és a gáz továbbra is le fogja fedni az energiaigény nagy részét ( a várakozások szerint 2030-ban az igények még mindig 58 százalékát). Az IEA előrejelzése szerint a nem hagyományos gázlelőhelyekről származó kitermelés mértéke 71 százalékra nő 2030-ra. Ennek alapján ez a szektor lenne a leggyorsabban növekvő energiaforrás az elkövetkezendő évtizedek folyamán. Habár a földgáz nem lesz képes a visszaeső olajkitermelés helyébe lépni, a palagáz egyre nagyobb jelentőséggel bír főleg az Egyesült Államokban és Európában. A palagáznak köszönhetően az Egyesült Államok gyakorlatilag egyik napról a másikra önellátóvá válik az energiaforrások terén - jövendölik a szakértők. A Rice Egyetem tanulmánya szerint a palagáz Európa gázfüggőségét is jelentősen visszafoghatja Oroszországgal és az Öböl-államokkal szemben.
MTI/Menedzsment Fórum