Csepreghy Nándor hangsúlyozta: Magyarország még egyszer nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy a gazdasági válság kirobbanásának idején jellemző gondolkodáshoz hasonlóan ingyen jött ajándékpénznek tekintse az uniós forrásokat és azokból életképtelen vállalkozásokat támogasson. A kormánynak az a feladata, hogy a külföldi vetélytársakkal szembeni versenyhátrány ledolgozásában segítse a hazai vállalkozásokat – tette hozzá.
Ezt a célt szolgálja a 2014. és 2020. között Magyarországnak jutó 12 ezer milliárd forintnyi EU támogatás új szemléletű elosztása és a pályázati rendszer megváltoztatása is, mely garantálja a gazdaság fenntartható fejlődését akkor is, ha 2020. után elapadnak az Európai Uniótól érkező források – mondta a helyettes államtitkár.
A változtatások részleteiről szólva közölte: a legfontosabb szempontok egyike a források koncentrációja, emiatt a korábbi 16 helyett a pénzek 60 százalékát szánja a kabinet gazdaságfejlesztésre és egy-egy kiemelt területre is több támogatás jut. Ezzel párhuzamosan a korábbi 17-ről 10-re csökkentették az operatív programok számát, melyekben egyre nagyobb arányban jelennek meg visszatérítendő források.
Összességében a kabinet szándéka hatékonyabban erősíteni és gyarapítani az exportképes vállalkozásokat, emelni ezek technológiai színvonalát, illetve gyártási kapacitását. Mindez elengedhetetlen ahhoz, hogy a mai mintegy 4,2 millióhoz képest 2020-ra legalább 5 millió ember dolgozzon hazánkban – húzta alá. Jelezte: a vállalkozói szektor sikere nagyban függ a cégek együttműködésétől, ezért hidat szeretnének építeni a nagyvállalatok, valamint a kis- és középvállalkozások között. E folyamat fontos láncszemei a klaszterpályázatok. Csepreghy Nándor ugyancsak kiemelt témaként említette az innovációt. Tájékoztatása szerint a következő időszakban 700 milliárdot szánnak felsőoktatási műhelyek és kisvállalkozások innovációs tevékenységének támogatására.
Kitért arra is, hogy az évtized végéig szeretnék a jelenlegi 7-ről 15 százalékra emelni a gazdasági szereplők által használt megújuló energiaforrások arányát. Emellett az első körben 30 ezer, majd 2020-ig 180 ezer háztartás energetikai korszerűsítését is támogatja a kormány, miközben 2018 végéig kiépül az összes vállalkozás és háztartás szélessávú internet lefedettsége.
MTI