3p

A Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) szerdán közzétette a vezetékes- és mobiltelefon, valamint az internet- és a kábeltévé szolgáltatások minőségét vizsgáló jelentését. Az anyagból kiderül, hogy a legtöbb probléma a vezetékes telefonokkal van, a legkevesebb pedig a mobillal. A legtöbbet az internetbekötésre kell várni. Mfor.hu tudósítás.

Panaszkönyv helyett (Mfor.hu-montázs)

Tavaly ezer előfizetőre 347 panasz jutott a vezetékes telefonszolgáltatóknál, míg a mobilcégeknél csupán 38 - derül ki az NHH szolgáltatás-minőséget vizsgáló jelentéséből. Az internetkapcsolattal 1000 előfizetőből 156-an, a kábeltévé-szolgáltatással 116-an nem voltak megelégedve.

UPC: sok panasz, kevés büntetés

A legnagyobb vezetékes telefonszolgáltatók közül a UPC teljesített a legrosszabbul (ezer előfizető esetén 1167 panasz - azaz egy előfizető átlagban több mint egyszer panaszkodott - a szerk.), míg a Magyar Telekom a legjobban (1000 előfizetőre 9 panasz jut).

A szolgáltatásokról azonban nemcsak a reklamációk száma, hanem a hatósági vizsgálatok kimenetele is sokat elmond. Ha innen nézzük a helyzetet, a sorrend majdnem fordított: a Magyar Telekom ellen 357 esetben folyt NHH-vizsgálat, ebből 14-szer el is marasztalták a céget. A UPC viszont megúszta 44 vizsgálattal, és két "büntivel". Legtöbbször egyébként az Invitelt marasztalta el a hatóság, összesen 18-szor.

A Pannon vezeti a panaszlistát

A mintaszolgáltatónak tekinthető mobilcégeknél is hasonló a tendencia: az ügyfelek legtöbbször a Pannonra panaszkodtak tavaly (ezer előfizetőre 82 panasz jutott), míg a legkevesebben a Vodafone-ra (ezer előfizetőre tíz panasz). A hatóság azonban a Pannont marasztalta el a legkevesebbszer, 41 esetből mindössze kétszer, míg a Vodafone 91 vizsgálatból 37 esetben bukott el.

A legnagyobb kábeltévészolgáltatók panaszrangsorában is a UPC vezet: 206 reklamáció jut ezer előfizetőre. A második helyen a Vidanet Zrt. áll, 99 panasszal. A büntetések versenyét viszont a Fibernet nyerte: 112 esetből 12-ben kapott büntetést vagy ejnye-bejnyét. A UPC-t 45-ből háromszor marasztalták el.

Az internetpiacon sem voltak túlságosan megelégedve az ügyfelek a UPC-vel: ezer előfizetőre 1520 reklamáció jutott, míg a T-Online-ra csak 18-an panaszkodtak. A hatósági eljárásoknál viszont fordult a kocka: a UPC-t egyszer sem büntették meg tavaly, a T-Online-t viszont 18-szor.

Mi az oka az aránytalanságoknak?

A hatóság vizsgálata nem terjedt ki arra, hogy mi az oka ezeknek az aránytalanságoknak (azaz, hogy azok a szolgáltatók, amelyekre sokat panaszkodunk, a hatóság előtt jól szerepelnek). Somodi Attila, az NHH piacfelügyeleti osztályvezetője ezzel kapcsolatban elmondta: a UPC-nél és a Pannonnál is tavaly újították meg a számlázási rendszert, az átállás miatt pedig törvényszerűen több reklamáció érkezett hozzájuk.

Ilyen minőségi vizsgálatokat egyébként Európában egyedül Nagy-Britanniában végez az ottani hírközlési hatóságnak megfelelő szerv, így az NHH kezdeményezése egyedülálló.

Pataki Dániel, a hatóság elnöke szerint ezentúl évente közzéteszik jelentésüket. Közölte: a vizsgálat azért is fontos, mert a fogyasztónak az ár mellett azt is joga van tudni, hogy milyen minőséget várhat el egy adott cégtől.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:

Megbuktak a törvényességi vizsgán a távközlési szolgáltatók
Félezernél több mobilos tett panaszt tavaly
Össztűz alatt a távközlési hűségszerződések

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!