Pénteken a világ első számú acélipari cége, a Mittal Steel megerősítette, hogy részt vesz az aukción. Az Arcelor, a második legjelentősebb acélipari cég pedig azt közölte, hogy a Donbass Industrial Union ukrán fémipari céggel közösen indul az árverésen.
A Krivij Rih-i Kryvorizhstalt egyszer már privatizálták: az acélmű 93 százalékát tavaly júniusban vette meg, mintegy 800 millió dollárért, a Fémipari Beruházók Szövetsége nevű konzorcium, amely mögött Ukrajna leggazdagabb vállalkozói közé sorolt Viktor Pincsuk (Leonyid Kucsma akkori elnök veje) és Rinat Ahmetov áll.
Egy ukrán bíróság azonban idén áprilisban törvényellenesnek minősítette a magánosítást, és ezt a döntést júniusban a fellebbviteli bíróság is jóváhagyta. Júniusban az akkori ukrán kormányfő, Julia Tyimosenko elrendelte a Kryvorizhstal új, "sürgős" privatizációját, utasítva az állami vagyonalapot az új eljárás megindítására. Mint mondta, az időkeret a kormánytól függ, ő maga néhány hónapon belül szeretné a privatizációs pályázat kiírását, hogy "egy bizonyos csoport ne használhassa tovább az acélművet, kétes pénzeket keresve". Közölte azt is, hogy a jelenlegi tulajdonosok is pályázhatnak, írja az MTI.
Viktor Juscsenko ukrán elnök már a választási kampányban ígéretet tett arra, hogy mindenképpen felülvizsgáltatja a gyanús privatizációs ügyleteket, köztük a Kryvorizhstal esetét. Az acélmű tavalyi privatizációs pályázatát diszkriminatívnak minősítették a külföldi pályázók, köztük az 1,2 milliárd dolláros ajánlatot tett orosz Severstal és a nyugat-európai Arcelor acélipari óriás konzorciuma. A Dnyepropetrovszk melletti acélkombinátnak összesen 56 ezer alkalmazottja van, és jelenleg az ukrán acéltermelés ötödét adja, évi 7 millió tonna acélt. Bevétele tavaly elérte a másfél milliárd dollárt.
Mint ahogy arról az mfor.hu korábban hírt adott a Mittal Steel Co. mohóságát semmi sem csillapíthatja. A vállalat egy több mint tízmilliárd dolláros befektetésbe kezd a cégalapító Lakshmi Mittal anyaországában, Indiában. Az ország olcsó munkaerővel és a világ harmadik legnagyobb szén- és vasérckészletével rendelkezik. Az évi mintegy 7 százalékos növekedéssel bíró indiai gazdaság Ázsiában a harmadik legnagyobb.