2p

Egyelőre csak fontolgatják annak a központi adatbázisnak a létrehozását, amelyből egyértelműen kiderül: mely cégek nem vehetnek részt a közbeszerzési eljárásokban. Ha az ajánlatkérő biztosra akar menni, még a különféle feketelistákat kell böngésznie, vagy marad az utólagos jogorvoslat, írja a Népszabadság.

A Közbeszerzések Tanácsa szerint amennyiben az ajánlatkérő nem ellenőrzi az ajánlatevőket, és kiderül, hogy valaki nem felel meg a kritériumoknak, utólag lehet megtámadni a közbeszerzési eljárás eredményét. Ilyen indítvány évente 800-1000 fut be a Közbeszerzések Döntőbizottságához, s ezek között akadnak olyanok, amelyekben a tendergyőztes cégeknél fennálló kizáró okokra hivatkozva próbálják érvényteleníteni az adott cég ajánlatát.

A tanácsnál jelezték: az igazságügyi tárcánál egy olyan egyablakos komplex közbeszerzési adatbázis bevezetését tervezik, amelyből az ajánlatkérő könnyen követheti, hogy mely cégeknél állnak fenn a kizáró okok. A szaktárca sajtóosztálya szerint most az adatbázis megvalósíthatóságát vizsgálják, majd várhatóan október végéig készítik el magát a listát a Közbeszerzések Tanácsának bevonásával.

Mindenesetre igencsak széles lehet az a céges kör, amely a törvény szerint - elvileg - jó darabig legfeljebb csak a Közbeszerzési Értesítőben nézegetheti a meghirdetett tendereket. Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) 2006 szeptembere óta vezetett feketelistája jelenleg húszezer munkáltatót tartalmaz, ugyanígy az APEH nyilvántartásában csak a százmillió feletti adótartozást maga előtt görgető cégekből kétszáz van, számol be a Népszabadság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!