3p

A magyarországi vállalkozások eredményesebben működhetnének az adótervezés bevezetésével, valamint az emberi erőforrások nagyobb megbecsülésével - hangzott el a Big Five tanácsadó cég szerdai sajtóbeszélgetésén Budapesten.

Vadász Iván, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének alelnöke hangsúlyozta, hogy bár a multinacionális cégeknél elengedhetetlen az adótervezés a hatékonyság biztosítása érdekében, a magyar kisvállalkozások körében ez nem jellemző. Pedig az adótervezés bevezetésével elkerülhető lenne a túladóztatás, és a "túlcsalás" is - fűzte hozzá.

Az adószakértő elmondta, hogy az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) 2005 és 2010 között 2.250 milliárd forintot szedett be utólagos adóellenőrzés révén, de az utólagos adómegállapítások egyharmada,-  legalább 750 milliárd forint értékben - elkerülhető lett volna például egy-egy beruházás időben történő adózási tervezésével.

Vadász Iván kiemelte: szinte minden magyar vállalkozás úgy működik, hogy a cégben a vagyon és a kockázat együtt van, vagyis ugyanabba a cégbe vásárolják a nagyértékű berendezéseket, mint ahol például elkönyvelik a fiktív számláikat. A szakértő szerint ezért a vagyont és a kockázatokat két külön cégbe, egy vagyonőrző és egy tevékenységet végző vállalkozásba tanácsos szétválasztani.

Hangsúlyozta, hogy a profiltisztítás eredményeként a vállalkozás megszabadulhat minden korábbi jogi problémájától, biztonságosabbá válik a termelés, és a humán erőforrás felhasználása is.

Szeicz János, a Budapesti Corvinus Egyetem szociológusa, szervezetfejlesztő a beszélgetésen hangsúlyozta, hogy a Magyarországon működő cégek többsége a munkaerő végletekig menő kiszipolyozásától várja a fellendülést, holott a fenntartható eredményesség egyetlen útja a vállalkozások emberközpontú működtetése lenne, mert egyébként - még óvatos becslés szerint is - milliárdos károkat okoz az országnak a szellemi tőke pazarlása.

Hozzáfűzte: bár egy modern vállalat mérlegében nem szerepel az emberi tőke, a mérlegben kimutatott eredmény azonban közel sem egyenlő a vállalat valódi értékével.

Ha a szellemi tőke nem válik működő tőkévé, akkor csak felhalmozott kincs marad - mondta Szeicz János. A szakértő kifejtette: egy-egy beruházásnál fontos kérdés, hogy milyen lesz a megtérülési hányad, itt pedig figyelembe kell venni, hogy az emberi tőke többszörös megtérülést képest hozni, ha jól kezelik, pozitív irányba mozdítják el.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!