Vadász Iván, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének alelnöke hangsúlyozta, hogy bár a multinacionális cégeknél elengedhetetlen az adótervezés a hatékonyság biztosítása érdekében, a magyar kisvállalkozások körében ez nem jellemző. Pedig az adótervezés bevezetésével elkerülhető lenne a túladóztatás, és a "túlcsalás" is - fűzte hozzá.
Az adószakértő elmondta, hogy az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) 2005 és 2010 között 2.250 milliárd forintot szedett be utólagos adóellenőrzés révén, de az utólagos adómegállapítások egyharmada,- legalább 750 milliárd forint értékben - elkerülhető lett volna például egy-egy beruházás időben történő adózási tervezésével.
Vadász Iván kiemelte: szinte minden magyar vállalkozás úgy működik, hogy a cégben a vagyon és a kockázat együtt van, vagyis ugyanabba a cégbe vásárolják a nagyértékű berendezéseket, mint ahol például elkönyvelik a fiktív számláikat. A szakértő szerint ezért a vagyont és a kockázatokat két külön cégbe, egy vagyonőrző és egy tevékenységet végző vállalkozásba tanácsos szétválasztani.
Hangsúlyozta, hogy a profiltisztítás eredményeként a vállalkozás megszabadulhat minden korábbi jogi problémájától, biztonságosabbá válik a termelés, és a humán erőforrás felhasználása is.
Szeicz János, a Budapesti Corvinus Egyetem szociológusa, szervezetfejlesztő a beszélgetésen hangsúlyozta, hogy a Magyarországon működő cégek többsége a munkaerő végletekig menő kiszipolyozásától várja a fellendülést, holott a fenntartható eredményesség egyetlen útja a vállalkozások emberközpontú működtetése lenne, mert egyébként - még óvatos becslés szerint is - milliárdos károkat okoz az országnak a szellemi tőke pazarlása.
Hozzáfűzte: bár egy modern vállalat mérlegében nem szerepel az emberi tőke, a mérlegben kimutatott eredmény azonban közel sem egyenlő a vállalat valódi értékével.
Ha a szellemi tőke nem válik működő tőkévé, akkor csak felhalmozott kincs marad - mondta Szeicz János. A szakértő kifejtette: egy-egy beruházásnál fontos kérdés, hogy milyen lesz a megtérülési hányad, itt pedig figyelembe kell venni, hogy az emberi tőke többszörös megtérülést képest hozni, ha jól kezelik, pozitív irányba mozdítják el.
MTI