Változik a vezetők felelőssége
Szeptember 1.-től él az a rendelkezés, amelynek értelmében - a céggel kötött ún. székhely -szolgáltatási szerződés alapján - ügyvédi iroda is szerepelhet cégszékhelyként, őrizheti tehát a vállalkozás iratait, fogadhatja a postai küldeményeket, valamint a hatóságok az irodában is folytathatnának ellenőrzéseket. A cégeknek lehetőségük nyílik ezentúl arra is, hogy ne csupán a cégközlönyben, hanem saját honlapjukon is közzétehessenek közérdekű adatokat. Szintén szeptembertől él továbbá az a szabály, amely szerint nem kell az ügyfélnek bankszámlát nyitni a cégbejegyzés előtt, mert ezt a feladatot is rábízhatja a jogi képviselőre.
Virtuális taggyűlések
A 2007-es törvénymódosítás lehetőséget nyújt továbbá arra, hogy a cégek akár évekig taggyűlés tartása nélkül működhessenek, mivel a taggyűlések helyett írásban is meg lehet szavazni a társaságot érintő, aktuális kérdéseket. Holott az európai joggyakorlat is a személyes kontaktust helyezi előtérbe az interneten keresztül történő levelezgetés helyett.
Számos vita előzte meg annak eldöntését, hogy mennyi legyen a kft. törzstőke minimuma. 2006 nyarán felröppentek olyan javaslatok, amelyek egy jelképes, 1000 forintos összeget irányoztak volna elő, de ezt a szakma elvetette, nem is elsősorban a hitelezők védelme miatt, hanem egyrészt azért, hogy a kft. forma létrehozása ne váljon komolytalanná, másrészt pedig, hogy a hazai társasági jogi struktúra továbbra is sokszínű maradjon. Félő volt ugyanis, hogy ha ezer forinttal korlátozott felelősség mellett is lehet társaságot alapítani, akkor senki se választotta volna a korlátlan felelősségű közkereseti, valamint betéti társasági formát. Mások viszont azzal érveltek, hogy például Japánban 1 jenért már lehet céget alapítani. Igen ám, csakhogy a japánoknál mind a jogi környezet, mind a vállalati etika egészen más, mint Magyarországon, érvelt Dr. Wellmann György. Végül 500 ezer forintban egyeztek ki a jogalkotók a kft. törzstőke minimumát illetően, míg a zártkörű részvénytársaság alapításánál az eddigi 20 millió forint helyett legalább 5 millió forintra van szükség.
Új elem: a felmentvény
A konferencián szó volt ezenkívül a társaságok tulajdonosainak és vezető tisztségviselőinek felelősségvállalásról. A készülőben lévő, új Polgári Törvénykönyv szét fogja választani a szerződésen kívül, valamint a szerződésszegéssel okozott károkért való felelősséget oly módon, hogy utóbbiak a jelenleginél szigorúbb elbírálás alá esnek. Bár a gazdasági társaságok vezetőit szerződés köti, a társasági törvény esetükben mégis fenntarthatja a jelenlegi szabályozást, amely szerint ők változatlanul felróhatósági alapon felelnek tetteikért. Tehát csak azokért a károkért tartoznak felelősséggel a saját társaságuk felé, amelyek elkövetésében őket vétkes kötelességszegés terheli.
Bár a 2006-os, új társasági törvény eltörölte azt a paragrafust, amely kimondta, hogy vezetői tisztséget munkaviszonyban is el lehet látni, a 2007-es módosítás azonban visszahozta azt, a szakemberek egy része szerint helytelenül.
Teljesen új jogintézmény azonban a felmentvény, amelyet német mintára ültettek át a magyar jogba. Ez egy olyan - a vezető tisztségviselő számára garanciát jelentő - nyilatkozat a társaság részéről, amelyben a tagok igazolják, hogy a vezető tisztségviselő a társaság érdekeinek megfelelően járt el. A felmentvényt évente újítják meg, és azt csak a bíróság hatálytalaníthatja.
Simon Rita