A nyelvtudás szintjében is elmaradunk az EU-tól
A 10 új tagállam felvételével sokkal változatosabbá vált az Európai Unió nyelvi térképe, és ezzel párhuzamosan a lengyel és az orosz is megjelent az Unióban leggyakrabban használt nyelveinek listáján. Az eredményekből ugyanakkor az is kiderül, hogy az Unión belüli erősebb mobilitásnak, illetve az EU-n kívülről érkező bevándorlásnak a jelek szerint nincs érezhető hatása az általános nyelvhasználati adatokra.
A válaszadók jónak minősítik idegennyelv-tudásukat. Az öt leggyakrabban használt nyelv vizsgálata azt mutatta, hogy a válaszadók több mint fele jónak vagy nagyon jónak ítéli nyelvtudását (angol: 69 százalék; spanyol: 65 százalék; német: 58 százalék, francia: 55 százalék; orosz: 54 százalék). Általánosságban a kutatás által érintett valamennyi nyelvről elmondható, hogy a válaszadók tudásukat jobbnak ítélik, mint 2001-ben. Ez főként annak tudható be, hogy a régi tagállamok lakosai biztosabbak tudásukban.
Itthon a válaszadók 15-15 százalékban nagyon jónak minősítették angol, illetve német nyelvtudásukat, míg egy jelentős hányaduk (angol: 43%, német: 35%) már csak jónak értékelte saját tudását a két nyelv tekintetében. Az többi válaszadó - közel 50 százalék - alapszinten beszéli a két nyelvet. Tehát a nyelvtudás szintjében is elmaradunk valamelyest az európai átlagtól.