Nagy-Britanniában nemrég a BBC készített egy tévéműsort "A gyakornok" címmel, mely az álláskeresés rejtelmeit mutatta be. A szakemberek szerint egy kis odafigyeléssel és felkészüléssel a való életben elkerülhetők azok a baklövések, amiket a tévéműsor szereplői vétettek a kamerák előtt.
Rhonda Lusty, a Nigel Lynn fejvadász cég munkatársa elmondta: a műsorban rengeteg hibát elkövettek az interjúk utolsó körében, mivel ilyenkor általában már egy fárasztó napon voltak túl a résztvevők. "Az interjúra mindenki úgy jön be, hogy egy profi ember képét keltse, de legalább ennyire fontos, hogy valaki lelkes legyen és azt mutassa a cégvezető felé, hogy ő a megfelelő ember az adott pozícióra" - mondta el a szakember.
Rhonda Lusty szerint a legfontosabb, hogy a jelentkezők teret adjanak saját képességeiknek, legyenek gyakorlottak az adott munkakörben, ugyanakkor igazat mondjanak magukról. A cégek számára az állásinterjú egy fontos eszköz abban, hogy kiválasszák a legmegfelelőbb embert a jelentkezők közül, ezért nem tanácsos valótlant állítani magunkról, mert előbb-utóbb úgyis kiderül.
Yngve Traberg, a ClickAJob fejvadász cég ügyvezetője szintén azt tartja a legfontosabbnak, hogy a jelöltek mindenek előtt magukat adják az interjúkon. "A felvételi eljárásokról gyakran több szó esik manapság, mint kéne. A jelentkezők felpumpálják az önéletrajzukat, ezért már a cégek is sokkal óvatosabbak az interjúk alkalmával" - vélekedik Yngve Traberg.
"Gyakran előfordul, hogy az ember, aki előtted ül, egészen más, mint amilyennek gondolod" - érzékelteti a szakember a cégvezető szemszögéből. Ezért szerinte a komolyabb állásinterjúkon már teszteket végeztetnek el az emberekkel, ellenőrzik az önéletrajzban leírtakat és gyakran grafológus segítségét kérik, akivel elemeztetik a jelentkezők írásképét. Ilyen esetekben a jelentkezőnek nem sok lehetősége marad "színészkedni", ezért a szakértő szerint az a legcélravezetőbb, ha az ember az első pillanattól önmagát adja.
"A mai modern tesztekkel pillanatok alatt kideríthetők egy jelölt erősségei és az olyan személyiségjegyek is, melyek nem alapfeltételei a munkakörnek, de számítanak az elbírálásnál" - tette hozzá Yngve Traberg.