Az idén a korkedvezményes előnyugdíjazás megszigorítására vonatkozó kormányzati terv felszította a szenvedélyeket: október elején a második legnagyobb szakszervezet felhívására 12 év szünet után ismét általános sztrájkot tartottak, és ezt ezen a héten, pénteken megismétlik. Ráadásul az október elejinél még szélesebb körben, mert az akcióhoz most a legnagyobb munkavállalói tömörülés is csatlakozott - írja az MTI.
E két szakszervezet, a kereszténydemokrata CSC és a szocialista FGTB közösen szervezett hétfőn munkabeszüntetési akciót a dél-belgiumi nagyvárosban, Charleroi-ban, ahol gyakorlatilag leállt az élet. Szakszervezeti sztrájkőrségek akadályozták meg a munkakezdést a város legnagyobb vállalatainál, a helyi tömegközlekedés lelassult, és bár a városba tartó vagy onnan induló személyvonatok közlekednek, a charleroi-i repülőtér reggel nem fogadott és nem indított gépeket.
Egy másik dél-belgiumi nagyvárosban, Namurben egyedül az FGTB hirdetett sztrájkot hétfőre, s ez a tömegközlekedést nem érintette. Ugyanakkor a térség vállalatai itt is komoly veszteségekre számíthatnak, mert a sztrájkőrségek miatt leállt a munka.
Guy Verhofstadt kormányfő két héttel ezelőtt, a parlament őszi ülésszakának megnyitásán jelentette be, hogy az október 7-i általános sztrájk ellenére a kormány kitart szándéka mellett, s 58-ról 60 évre emelik a korengedményes nyugdíjba menetel alsó határát. A kormány a társadalom elöregedésére hivatkozik, azaz arra, hogy egyre több a nyugdíjas, és járandóságaik folyósítása mind nagyobb terheket ró az államháztartásra, illetve az aktív korú lakosságra. A szakszervezetek viszont a munkanélküliséggel érvelnek: mint mondják, akkor, amikor olyan sok fiatal nem talál munkát, először is álláshelyeket kell teremteni, s ehhez hasznos a korai nyugdíjba vonulás.