Az államtitkár hozzátette: a projekt ellenzői eddig semmiféle alternatívát nem kínáltak térségünk, benne pedig Magyarország stabil gázellátására abban az esetben, ha Ukrajnán keresztül nem jutnánk gázhoz. Ezért fontos a közeljövőben üzembe helyezendő magyar-szlovák földgázvezeték, és ezért is nagyon határozott a magyar kormány álláspontja, hogy Horvátország felől is érkezhessen gáz - mondta.
Azzal kapcsolatban, hogy Brüsszelnek aggályai vannak a Déli Áramlat szerződései miatt, Aradszki András azt mondta, Magyarország abban érdekelt, hogy a Déli Áramlat az európai normák szerint épüljön meg, ezért is támogatják, hogy az EU megállapodjon erről Oroszországgal. Viszont - tette hozzá - az uniónak és Oroszországnak meg kell találnia a mindkét fél számára elfogadható jogi és praktikus megoldást, kompromisszumot. Brüsszeltől egyébként, ha gyakran nehézkesen is, de minden jóváhagyást meg szoktunk szerezni, ezen is dolgozunk - mondta az államtitkár.
Aradszki András más témáról szólva elmondta, olyan feltételeket kell teremteni, hogy a piaci szereplők tervezetten és ütemezetten hozzáláthassanak az erőmű-felújításokhoz és hatékonyság-növelésekhez. Mint mondta, támogatják a magántőke jelenlétét az áramtermelésben. 2025-ben sok hazai erőmű engedélye lejár, új beruházások nélkül kockázatos lehet ez az időszak.
Az államtitkár elmondta azt is, már keresik az Ukrajnát elkerülő alternatív útvonalat a paksi fűtőelem szállítására és a sérült elemek visszaszállítására. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy két évre elegendő tartalékunk van, a sérült elemek biztonságosan tovább tárolhatók Magyarországon, esetleges itt maradásuk nem befolyásolja az atomerőmű normális működését.
MTI