Az olyan atipikus foglalkoztatási formák, mint a részmunkaidős, a határozott idejű, a munkaerő-bérlet és a "minijob" terjedése egyáltalán nem veszélyezteti a klasszikus alkalmazási formákat - állapítja meg az Institut zur Zukunft der Arbeit (IZA) gazdasági kutatóintézetnek a Bertelsmann Alapítvány megbízásából készített tanulmánya.
Míg tíz évvel ezelőtt, 2003-ban a munkaképes korú (15 és 60 év közötti) lakosságnak csak 19 százaléka dolgozott atipikus alkalmazási formában, 2013-ra ez az arány 24 százalékra nőtt. Ugyanezen idő alatt a munkaképes korú lakosság körében a hagyományos, korlátlan idejű alkalmazási formákban foglalkoztatottak aránya 39 százalékról 41 százalékra emelkedett.
A tanulmány szerzője Werner Eichhorst, az IZA igazgatója a német munkaerő-piaci szabályozás további lazítását prognosztizálja, egyúttal figyelmeztet az olyan új szabályok következményeire is, mint amilyen a szövetségi szintű, 8,50 eurós minimális órabér bevezetése lenne. "Amennyiben ezt a viszonylag magas minimális órabért a jelenleg javasolt formájában vezetik be, az atipikus formában foglalkoztatottak egy része többet fog keresni ugyan, a többi viszont elveszíti az állását" - mondta.
MTI