Egyes szektorokban a munkavállalók 40 százaléka AIDS-beteg.
A BBC tudósítása szerint a gazdaság szereplőinek egyrésze felvilágosító munkával, és az egészségügy támogatásával próbál javítani a helyzeten, más cégek úgy tesznek, mintha a katasztrofális helyzet nem is létezne.
A gyárakban dolgozó afrikai munkások fokozott fertőzésveszélynek vannak kitéve, mivel eredeti életmódjuktól eltávolítja őket a szervezett munkavégzés.
Tony O'Connell, az egyik botswanai összeszerelő-üzem tulajdonosa elmondta, az egyik legnagyobb probléma, hogy a helyiek körében tabutéma az AIDS-betegség. 'Múlt héten halt meg egyik festő munkásunk. Senki nem említette a nevét ezután, nem mondták meg, mi történt vele.'-mondja a gyártulajdonos.
Egyes cégek próbálják meggátolni a betegség terjedését, a Debswana gyémántüzem például ingyenes vírusellenes gyógyszert terjeszt a dolgozói között.
Az Orapa bányában viszont, mely a világ legnagyobb gyémántbányája, nem teszik lehetővé a gyógyszerekhez való hozzájutást. A bánya orvosa a BBC-nek 'egészségügyi apartheidként' aposztrofálta a cég vezetőinek eljárását.
Az AIDS miatt vesztik el összes munkásukat a vállalatok
Botswanaban, ahol minden harmadik felnőtt HIV-fertőzött, vagy AIDS-beteg, egész generációk esnek ki a munkerőpiacról a fertőző betegség miatt.