2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Surgutneftegas (Szurgutnyeftyegaz) orosz cég részvényvásárlása a Mol-ban az EU területére irányuló ellenséges lépés, jóllehet a moszkvai külügyminisztérium hétköznapi piaci tranzakciónak nevezte - írta szerdai elemzésében a Jamestown Alapítvány.

A Mol elleni orosz manővernek szerteágazó következményei lesznek Magyarország, Közép-Kelet-Európa és az Európai Unió számára az energiabiztonság terén - állapította meg a független, nem pártalapon működő kutatóintézet neves Közép-Európa szakértője, Vladimir Socor, aki szerint az EU továbbra is passzív szemlélője a Mol átvételét célzó orosz kísérletnek.

A szakértő a ködös tulajdonosi szerkezetű, Kremlhez közeli Surgut részvényvásárlási ügyletét zsákmányszerző támadásként jellemezte. Az EU ennek ellenére hallgat - tette hozzá.

Mint megállapította, a Mol-akció részét képezi annak az orosz politikának, amelynek keretében állami irányítású orosz cégek kiterjesztik ellenőrzésüket az EU területén levő olaj- és gázvezetékekre, illetve feldolgozó üzemekre.

Felhívta a figyelmet: bár a Surgut nem feltétlenül érdekelt a Mol olajfinomító kapacitásaiban, a tét sokkal nagyobb Magyarország és a Mol különleges stratégiai helyzete miatt a régióban. Magyarország központi elhelyezkedése révén kulcsszerepet játszik a közép- és délkelet-európai gázvezeték-rendszerek összeköttetésében.

Mint fogalmazott, az orosz olajcégeknek, akárcsak korábban az osztrák ÖMV-nek, csorog a nyáluk a Mol több mint 15 millió tonnás évi kapacitású olajfinomítói iránt, amelyek Közép-Európában a leghatékonyabbak. Socor szerint a finomítók iránt korábban érdeklődést nem tanúsító Surgut akciója mögött feltételezhetően valamelyik nagy orosz olajcég (Lukoil, Rosneft vagy a GazpromNeft) húzódik.

A Mol-beli nagy részvénycsomag megszerzésével a Kreml nyilvánvalóan bepillantást akar nyerni az európai döntési folyamatokba, információkat akar szerezni és végső soron befolyásolni akarja a kontinens energiabiztonságával kapcsolatos projekteket.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!