2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A román energiapiac liberalizálását szorgalmazta csütörtökön Mark Gitenstein, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete, aki szerint a román kormánynak tartania kell magát a korábban vállalt ígéretéhez, és nem tarthatja sokáig mesterségesen alacsonyan a földgáz és a villamos energia árát.

A nagykövet az Egyesült Államokat és Magyarországot állította példaként a román kormány elé, hangsúlyozva, hogy ez a két ország állami segélyben részesíti azokat a szociálisan kiszolgáltatott helyzetben lévő állampolgárait, akiket érzékenyen érint az árliberalizálás. Gitenstein szerint Romániában jelenleg azok a fogyasztók is a piaci ár alatt jutnak földgázhoz és villamos energiához, akik egyébként megengedhetnék maguknak, hogy kifizessék a piaci árat.

A nagykövet a bukaresti értéktőzsde csütörtöki kereskedését megnyitó ünnepségen mondta mindezt. Arra biztatta a román kormányt, hogy minél több állami vállalatot jegyezzenek be a tőzsdére, mert ezzel erősíthetik a tőkepiacot. E tekintetben Lengyelországot említette jó példaként, amely több állami cég tőzsdére való bejegyzése révén jelentős külföldi beruházókat vonzott.

A diplomata élesen bírálta a román kormányoknak azt a gyakorlatát, hogy az állami vállalatok élére politikai pártokhoz kötődő személyeket neveznek ki vezetői tisztségekbe, akik nem elsősorban a vállalatok érdekeit tartják szem előtt, hanem a pártokét. Nehezményezte, hogy tavaly a Romgaz állami gázkitermelő vállalat százmillió eurót volt kénytelen adományozni a bukaresti kormánynak, hogy ez utóbbi megoldja az állami költségvetésben felmerült készpénzhiányt.

A nagykövet becslése szerint a román energiaszektor fejlesztésére 10 milliárd dollárra van szüksége Romániának, ennyi pénzt pedig nem lehet csak állami bevételekből előteremteni. Így nagyon fontos - mondta a diplomata -, hogy minél több külföldi beruházót vonzzon Románia az energiaszektorba, de ez csak akkor sikerül, ha a hatóságok liberalizálják az ágazatot, és valós versenyhelyzetet teremtenek.

A 2007-es EU-csatlakozáskor Románia vállalta, hogy liberalizálja az energiapiacot, így a földgáz és a villamos energia árát fokozatosan az európai integrációs szervezet piaci szintjére emeli, de konkrét határidőről nem volt szó.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!