3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) támogatja az előrehozott szakképzés elterjedését a hagyományos mellett - mondta Szűcs György, a szövetség elnöke szerdán a szövetség szakképzési konferenciáján, Budapesten.

Szűcs György emlékeztetett arra, hogy a legutóbbi jogszabályváltozás lehetővé teszi az úgynevezett előrehozott szakképzés indítását 2010 szeptembertől. A 8 osztályos általános iskola befejezése után 3 éves szakképzésben vehetnek részt a tanulók.

Az IPOSZ elnöke hangsúlyozta, hogy az új rendszerben a tankötelezettség alatt is meg lehet szerezni szakképzettséget. Hozzátette: a szövetség évek óta szorgalmazza, hogy már 16 éves kor előtt, a 9. és a 10. évfolyamban is lehessen gyakorlati szakképzést kezdeni a kézműiparban.

Az IPOSZ ismerteti tagjaival az új lehetőséget, és arra biztatja őket, fogadjanak ebben a rendszerben is a tanulókat gyakorlati képzésre - tette hozzá Szűcs György.

Szüdi János, az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) szakállamtitkár elmondta, hogy az új típusú képzés a következő tanévben megindul, a jogszabályi környezet adott, a szakmai feltételek hamarosan megjelennek.

Mint mondta, az előrehozott szakképzéssel kapcsolatban dilemma volt, hogyan lehet a szakképzést összehangolni az általános műveltséget megalapozó ismeretekkel. Ezért kompetencia területeket határoznak meg, köztük idegen nyelvi képzést is.

Az OKM szakállamtitkára jelezte, hogy a kerettanterv decemberre összeáll.

Mátyus Mihály, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) főosztályvezetője szerint az előrehozott alternatív szakképzés beilleszkedik a keresletorientált képzésbe. Megjegyezte, hogy a regisztrált 400 ezer álláskereső 35 százaléka általános iskolát végzett, de nincs szakképesítése, 7 százaléka pedig még a 8 általánost sem végezte el. Ezen az arányon javítani kell - szögezte le.

Mátyus Mihály elmondta, hogy a szaktárca megjelentette a módosított az Országos Képzési Jegyzéket (OKJ), 87 szakmában jelölték ki az előrehozott szakképzésben indítható területet. Dolgoznak a szakma- és vizsgakövetelményeken, figyelembe véve, hogy a 2+2 éves hagyományos szakképzés és az alternatív lehetőség ugyanazt a tudást adja.    

A főosztályvezető beszámolt arról, hogy a szakiskolát jelentős érdeklődést mutatnak az előrehozott szakképzés iránt. Ugyanakkor felhívta a szakiskola fenntartók figyelmét, hogy az új lehetőség mellett biztosítani kell a hagyományos szakképzést is.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!