Az MSZOSZ elnöke szerint határozott fellépésre lenne szükség, mert az ismert statisztikai adatok szerint a bruttó nemzeti össztermék arányában a feketemunka meghaladja a 25 százalékot is Magyarországon. Hozzátette: az MSZOSZ közreműködést ajánl ahhoz, hogy minden korábbinál határozottabb lépésekkel megkezdődjön a feketegazdaság kifehérítése, egy igazságos közteherviselés kialakítása. Pataky Péter kifejtette: elfogadhatatlan, hogy a bérből és fizetésből élők viseljék a legnagyobb terhet az elmúlt hónapokban bevezetett megszorító intézkedésekből.
Az MSZOSZ számítása szerint mintegy 400 milliárd forint összegű terhet kaptak a munkavállalók, akiknek emiatt erőteljesen romlik majd a jövedelmi helyzete, csökken az életszínvonala és szociális biztonsága. Ráadásul szerinte egy részüket a munkanélküliség réme is fenyegeti, a közszférában tervezett leépítés következményeként.
A szervezet támogatja a foglalkoztatási arány növelését, az inaktívak számának csökkenését, de fellép a terjedő határozott idejű foglalkoztatás ellen is, hiszen az teljesen kiszolgáltatottá teszi a munkavállalókat. Tiltakozik a terjedő munkaerő-kölcsönzés ellen is, mert az nem ellenőrizhető, s ugyancsak növeli a dolgozók kiszolgáltatottságát. Az MSZOSZ elnöke kitért az országos bértárgyalásokra is, s kiemelte: ragaszkodnak a három éves bérmegállapodás végrehajtásához.
Emellett kiállnak a versenyszféra további, szerintük teljesítménnyel alátámasztott 13-15 százalék arányú béremelése mellett, s elutasítják a kormány és a munkáltatók 3,5-6 százalékos ajánlatát.