A szakszervezetek külön is nehezményezték, hogy 2003 nyarán a kormány a koalíciós egyeztetéseken véglegesen eldöntötte a 2004-es év költségvetési és adópolitikáját, s a szociális partnereknek már nem volt ebbe érdemi beleszólásuk. A szakszervezetek számára igen lassú az előrehaladás az országos gazdasági és szociális tanács létrehozásában, valamint az európai uniós bérfelzárkóztatást elősegítő program kidolgozásában is. Nem tartják kielégítőnek a heti munkaidő csökkentéséről tartott eddigi tárgyalások eredményeit sem.
A kormányzati oldal késznek mutatkozott arra, hogy a jogalkotási, illetve a területfejlesztési törvények országgyűlési vitája során tolmácsolja a szociális partnerek kéréseit, illetve megpróbálja elősegíteni a számukra fontos módosításokat. Ha a társadalombiztosítási felügyelettel, illetve a munkabiztonsági és munkaügyi ellenőrzés társadalmasításával kapcsolatos eddigi egyeztetések eredménytelenek voltak, akkor a munkaformán kell változtatni, s hatékonyabb konzultációs formát szükséges keresni - javasolta a kormányzati oldal. A kormányzati oldal hangsúlyozta, hogy a gazdasági, szociális tanács az első félévben létrejöhet, az ezzel kapcsolatos egyeztetések zajlanak.
A kormányzati oldal vállalta, hogy tolmácsolja a pénzügyi, illetve a gazdasági tárca felé a szociális partnerek gazdaságpolitikára vonatkozó konzultációs igényét. Ezt a munkát a független szakértők által elkészített átfogó helyzetértékelés alapján végezhetik el, ezt a tanulmányt már átadták a szociális partnereknek. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
Az európai munkaerő-piac magyar szemszögből
Magyarország is korlátozza a külföldiek munkavállalását
Az OÉT támogatja a munkaerőpiac védelmét
Tudomásul vette és támogatta az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkavállalói és munkaadói oldala a magyarországi munkaerőpiac védelme érdekében tervezett kormányzati intézkedéseket a testület keddi ülésén.