2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon bár emelkedett tavaly az egy órára jutó munkaerőköltség, az mégis a hatodik legkisebb az uniós tagállamok körében - derült ki egy friss statisztikából.

Az Eurostat szerda délelőtt közzétett statisztikája szerint Magyarországon 2012-ben az egy órányi munkaerőköltség 7,5 euró volt (jelenlegi árfolyamon átszámítva 2227,5 forint), aminél mindössze 5 országban regisztráltak alacsonyabbat: Lengyelországban (7,4 euró), Lettországban (6 euró), Litvániában (5,8 euró), Romániában (4,4 euró) és a legalacsonyabbat Bulgáriában (3,7 euró).

Ezzel szemben a legmagasabb az egy órányi munkaerőköltség Svédországban (39 euró - 11 583 forint), Dániában (38,1 euró) és a dobogó harmadik fokán az uniós tagállamok közül Belgium áll (37,2 euróval). Vagyis óriási, több mint tízszeres különbség van a 27 tagállam legolcsóbb és legdrágább munkaereje között. Az uniós átlag 23,4, az eurózónás pedig 28 euró.

A visegrádi és környező országok vetületében nézve a magyar költséget, az már  kiderült, hogy a lengyel munkaerővel kvázi megegyezik a hazainak az "ára", a románénál pedig közel másfélszer drágább. A szlovák alig pár centtel több a magyarnál, 8,3 euró, a cseh pedig 10,6 euróba kerül az Eurostat adatai szerint.

Az elmúlt 4 évben olcsóbb lett a magyar munkaerő

Bár 2010 óta fokozatosan drágul a munkaerő egy órára jutó költsége nominálisan, 2008-as bázison az egyik legjobban állunk köszönhetően a forint nagymértékű leértékelődésének.

2008-hoz képest ugyanis az egy órára jutó munkaerőköltség hazánkban 4,6 százalékkal lett olcsóbb, aminél nagyobb mérséklődéssel egyedül Görögország dicsekedhet, 11,2 százalékkal. Ebben az esetben azonban nincs szó leértékelődésről, hanem a nominális bérek csökkentése eredményezte ezt a változást.  Ezen kívül még Lengyelországban és Litvániában történt csökkenés 2008 és 2012 között.

Romániában 4,6, Szlovákiában 13,8, Csehországban pedig 15,3 százalékkal lett drágább egy órányi munkaerő euróban számolva. Ám ez még közel sem a csúcs, hiszen Svédországban például 23,3 százalékos, Bulgáriában pedig 42,6 (!) százalékos drágulás következett be tavaly 2008-hoz viszonyítva.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!