3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hálózati csatlakozás, az engedélyezés időtartama és annak költsége a fő akadálya a szélenergia hasznosításának Magyarországon - ismerteti az Európai Szélenergia Társaság (European Wind Energy Association - EWEA) és a Magyar Szélenergia Társaság (MSZET) közleményében.

A szélerőművek hálózatra csatlakozási engedélyéhez szükséges hosszú idő és a magas költség jelenti az egyik fő akadályt a szélenergetikai fejlesztések útjában Magyarországon - állapították meg  a szakértők azon a Budapesten csütörtökön megrendezett workshop-on is, amit az EWEA és az MSZET szervezett.
 
"Nem kizárólag a magas költség és a hosszú várakozási idő jelenti a problémát. A befektetőket visszatartja a kötelező ügyintézési határidők hiánya, a nem megfelelő hálózati kapacitás és az engedélyezés folyamatainak átláthatatlansága is" - idézi ugyanakkor a közlemény Jacopo Moccia-t, az EWEA jogi tanácsadóját. A szervezetek adatai szerint a hálózatra csatlakozás folyamata átlagosan 45 hónapot vesz igénybe, és a teljes projekt költségeinek 10,6 százalékát kell a csatlakozási engedélyre fordítani.

A közlemény idézi Olajos Pétert, a Nemzetgazdasági Minisztérium energia és klímapolitikai helyettes államtitkárát is, aki a rendezvényen emlékeztetett arra, hogy Magyarországnak 2020-ra teljes energiafogyasztás 13 százalékát megújuló energiaforrásból kell fedeznie, és az új kormányzat ezt a célt meg is szeretné haladni. A helyettes államtitkár kifejtette, a 2020-as célok eléréséhez beruházások kellenek, és a beruházások 80 százalékához magánbefektetők.

Ennek érdekében megfelelő feltételek szükségesek: források, amik rendelkezésre állnak, hálózatfejlesztés, amelyre megvan a lehetőségünk, kedvező szabályozási környezet, aminek megteremtésén az új kormány már dolgozik.

2009 végén Magyarországon kevéssel 200 megawatt felett volt a beépített szélenergia-kapacitás. Az EWEA és az MSZET szeretné, ha 2020-ig legalább 1.200 megawatt beépített teljesítmény lenne az országban, ami a villamosenergia-igény mintegy 5 százalékát fedezné.

A tervek szerint 2020-ban a szélenergia az EU villamosenergia-szükségletének 17 százalékát lesz majd képes biztosítani. Ezzel 333 millió tonna szén-dioxid-kibocsátás kerülhető el évente, amely az EU üvegházhatású gáz csökkentési célkitűzésének 29 százalékával egyenlő. Jelenleg a szélenergia-ipar 192 ezer embert alkalmaz az EU-n belül, 2020-ra ez a szám várhatóan 446 ezerre emelkedik, ami azt jelenti, hogy minden héten 33 új munkahely jön létre 2020-ig.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!