4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Első olvasásra talán meglepő a címbeli megfogalmazás. Mit keres az ergonómia a személyzeti munkában? Az ergonómiát közel harminc éve művelőnek még most is őszintén meg kell állapítania, hogy sok a bizonytalanság az ergonómia szerepét illetően.

Gerincfájás

A másik példa arra hívja fel a figyelmet, hogy önmagában az ergonómiai kialakítású bútorok megvásárlása még nem teszi kényelmessé a munkavégzést. Gyakran találkozunk a munkabútorok esetében azzal a reklámszlogennel, miszerint a bútor megfelel az ergonómiai követelményeknek. Ez önmagában még nem biztosítja a munkahelyek kényelmes kialakítását.

Konkrétan egy hazai pénzintézet új épületét korszerű, ergonómiai követelményeknek megfelelő munkabútorokkal rendezte be. Ennek ellenére egy idő múlva a dolgozók fejfájásra, mozgásszervi fájdalmakra panaszkodtak. Egy ÁNTSZ-bejárás során a tisztiorvos hívta fel a figyelmet arra, hogy a panaszok hátterében ergonómiai problémák húzódnak meg. A cég erre való hivatkozással megrendelt egy ergonómiai vizsgálatot, amelyet a már régebben berendezett munkahelyekre is kiterjesztettünk. Általános volt a számítógépes munkahelyek helytelen kialakítása. Nem megfelelő magasságban helyezték el a képernyőket, az ablakon beáradó fény tükröződött rajtuk, és nem volt hely az alkar alátámasztására. Az önmagában jó munkabútorok helyes használatára nem voltak felkészítve a dolgozók. Nem volt megfelelő az ülésmagasság és a háttámla beállítása, nem hangolták össze a munkaasztal és a szék magasságát.

Az ergonómiai fejlesztés részben a munkahelyek kialakítását módosította, másrészt felkészítette a dolgozókat a munkabútorok helyes használatára, a képernyős munkahelyeken az eszközök megfelelő beállítására. Minden munkahelyre külön elemzés készült, ezek összesítése alapján összeállítottunk egy akcióprogramot az ergonómiai problémák kijavítására, megelőzésére. A fejlesztés következtében csökkent a szubjektív panaszok száma, javult a munkahelyi közérzet.


Hátsó szándék - depresszió

Az ergonómiai szemléletmód alkalmas arra is, hogy megvizsgáljuk az emberi kockázatot veszélyes vagy nagy fontosságú folyamatokban. Az emberi kockázat elemzésével azokat a tényezőket keressük, amelyek a szervezet működési sajátosságai alapján kedvezőtlenül hatnak a szervezetben dolgozó emberre. E tényezők hatására a dolgozó ember szándékán kívül kerül olyan helyzetbe, amikor az általa végzett tevékenység vagy annak eredménye jelenthet kockázatot a rendszer működésére. Ezek a hatások, valamint következményeik nem mindig nyilvánvalóak. Ebben a felfogásban az emberi hibázások visszavezethetők a szervezet nem megfelelő működési jellemzőire.

Azt feltételezzük, hogy a szervezeti jellemzők olyan, elsősorban pszichés terheléseket váltanak ki - például stressz, nagyfokú figyelemkoncentráció, telítődés, követelményeknek meg nem felelés miatti szorongás, depresszió -, amelyek miatt a szervezetben dolgozóknál károsító igénybevételi állapotok alakulnak ki. Ennek következtében megnő a valószínűsége a téves cselekvéseknek, hibázásoknak. A dolgozó ember nem a tőle és a helyzettől elvárt, előre szabályozott, kiszámítható magatartást tanúsít. Minél nagyobb a terhelés mértéke, annál nagyobb a valószínűsége az ember egészségét, munkavégző állapotát veszélyeztető igénybevételi állapotok kialakulásának. Az emberi kockázat értékelése a terhelések okainak feltárásával és elemzésével olyan intézkedések kidolgozásához vezethet, amelyekkel:

  • csökkenteni lehet az emberi hibázások előfordulásának valószínűségét;


  • növelni lehet a munkavégzés biztonságát és hatékonyságát is;


  • a dolgozók terhelésének csökkentésével növelhető a munkahelyek megtartó ereje, illetve az egyén átélt biztonságérzete.


  • Az emberi kockázat elemzése nem csak azt teszi lehetővé, hogy javítsuk és fejlesszük a már kialakított munkafolyamatokat. Sokkal fontosabb, hogy már a tervezés fázisában elvégezhetők azok az elemzések, értékelések, amelyekkel megelőzhetők a folyamatokra nagy kockázatot jelentő emberi problémák.

    Dr. Nemeskéri Gyula

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!