Tanaka Nobuo sajtóértekezletén elmondta: mivel Németország számos környező ország energiapiacához kapcsolódik, döntése, hogy kiszáll a nukleáris energiatermelésből, emeli az energia árát Európa-szerte. Tanaka szerint minden országnak joga van meghozni saját döntéseit, de a nukleáris energiatermelés feladásáról európai keretekben kell határozni, különben egy ilyen döntés kész tények elé állíthat más európai országokat az energiapolitika és az ellátás biztonsága tekintetében.
Németország ebben az évtizedben három atomerőművet zár be az atomenergiából való gyorsított kiszállás jegyében - közölte Angela Merkel kancellár pénteken. A német tartományi miniszterelnökökkel folytatott tárgyalásokat követően a kancellár bejelentette, hogy a jelenleg még üzemelő kilenc erőműből 2015-ben, 2017-ben és 2019-ben egyet-egyet, majd 2021-ben további három erőművet zárnak be, végül pedig az utolsó három erőműre 2022-ben kerül sor.
A kilenc, még hálózatra kapcsolt erőmű hátralévő üzemidejét egyenként osztják ki, az erőművek üzemidejének 32 évre korlátozásával.
A téli áramfogyasztási csúcsok fedezésére lehetőség szerint nem vesznek igénybe atomerőműveket, hanem gáz- vagy széntüzelésű csúcserőműveket. A végső döntést a tartalék csúcserőművek kérdésében augusztusig hozza meg a kormány. Szakértők szerint hideg téli napokon 2000 megawattos energiahiány is felléphet, mivel ilyenkor sem napenergia, sem importkapacitás nem áll rendelkezésre.
A két legnagyobb német atomerőmű üzemeltető vállalat az RWE és az E.ON elzárkózott a döntés kommentálásától.
A kancellár kormányzó koalíciója hétfőn jelentette be az összes német atomerőmű bezárását 2022-ig, a fukusimai atomkatasztrófát követően felülvizsgált atomenergetikai program keretében.
MTI