A bizottság kedden Budapesten tartotta második ülését (az első 2007-ben volt). A tárgyalások eredményeiről jegyzőkönyv készült, amelyet a bizottság magyar és indiai elnöke, Oszkó Péter pénzügyminiszter és Anand Sharma ipari és kereskedelmi miniszter írt alá.
A két ország közötti együttműködésre a jegyzőkönyv szerint egyebek között az IT és e-kormányzat területén, a kutatás-fejlesztésben - ezen belül is elsősorban a tudományos és technológiai együttműködésben -, a kereskedelemben és a befektetésekben, az autóiparban, az energetikában, a pénzügyi és bankszektorban, a környezetvédelemben és vízgazdálkodásban, az egészségügyben, a gyógyszeriparban, a mezőgazdaságban, a turizmusban és a filmiparban nyílhat lehetőség.
Oszkó Péter a jegyzőkönyv aláírását követő sajtótájékoztatón azt mondta: két olyan ország képviselői folytattak egyeztetést, amelyek közül az egyik - India - az egyik legnagyobb potenciális növekedés előtt álló országa a világnak, s terjeszkedési, együttműködési lehetőségeket keres; a másik - Magyarország - know-how-ban erős, s fejleszteni szeretné exportpiacait. A tárgyalásokon szó volt a magyarországi tevékenység költségszínvonaláról is, ahol az adóátrendezés révén komoly eredményeket ért el a kormány - tette hozzá a magyar pénzügyminiszter.
Anand Sharma hangsúlyozta: India a válságban is kiválóan fejlődő ország, így lehetőség van arra, hogy támogassa azokat az együttműködéseket, amelyeket a két ország a külöbnféle szektorokban megcélzott. Úgy vélekedett, hogy a magyar-indiai kapcsolatokban óriási szerepet játszhat az export, amit elősegíthetnek a két ország kamarái.
Anand Sharma az MTI kérdésére elmondta: India kiváló eredményeit egyebek között intézményei erejének köszönheti. A pénzügyi intézményeket - bankokat, biztosítókat - komoly felügyelet alatt tartják. Fontos szerepe van annak is, hogy jelentős a nemzeti megtakarítás, ami lehetőséget ad a további beruházásokra - mondta.
A vegyes bizottság ülését követően több dokumentumot is aláírtak. Székely Tamás egészségügyi miniszter és Ranjit Rae indiai nagykövet a szociális biztonságról írt alá egyezményt, amely biztosítja a magyar és indiai nyugellátásokra jogosultságot szerzett személyek részére szerzett jogaik megőrzését abban az esetben, ha mindkét ország nyugdíjbiztosítási rendszerében biztosítási időt szereznek. Rendezi a gazdasági tevékenységet folytatók járulékfizetési szabályait is, ami megkönnyíti a közvetlen működőtőke-befektetésekhez kapcsolódóan a szakemberek mobilitását.
A két ország vállalatainak együttműködési lehetőségeit a kereskedelemfejlesztés, valamint a befektetések területén a Magyar-Indiai Üzleti Tanács jegyzőkönyvében rögzítette a tanács magyar, illetve indiai elnöke, Sarlós Tibor és K.K. Modi.
Együttműködési megállapodást írt alá az ITD Hungary Zrt. és indiai partnere, az Indiai Kereskedelmi és Ipari Kamarák Szövetségének (Federation of Indian Chambers of Commerce, FICCI)vezetője is; a két szervezet a bilaterális kereskedelem fellendítése, a tőkeexport, illetve tőkeimport elősegítése mellett kötelezte el magát.
Született egy választottbírósági egyezmény is - Kecskés László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Választottbíróságának elnöke és Ambika Sharma, a FICCI Választottbírósági és Békéltető Testületének helyettes főtitkára írta alá azzal a céllal, hogy a két intézmény között szorosabb együttműködés jöjjön létre a nemzetközi kereskedelmi választottbíráskodás területén.
MTI