3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Oroszországban a legnehezebb tisztességes módszerekkel érvényesülni a gazdasági életben - állapítja meg a PricewaterhouseCoopers (PwC) legfrissebb elemzése. Az országban a megkérdezettek 71 százaléka szembesült valamilyen bűncselekménnyel a gazdasági életben az utóbbi egy évben - írja a Reuters a felmérésre hivatkozva.

A most készült elemzés szerint a gazdasági válság csak még jobban súlyosbítja a helyzetet Oroszországban, az orosz emberek többsége szerint a legnagyobb probléma a sikkasztás és a korrupció országukban. A legtisztességtelenebb államok képzeletbeli dobogójára két afrikai ország, Dél-Afrika és Kenya került még fel.

Csúsznak lefelé a lejtőn


A PricewaterhouseCoopers idén is elkészítette korrupciós listáját, melynek keretében arról kérdezték az országok cégvezetőit, hogy az utóbbi egy évben szembesültek-e gazdasági jellegű bűncselekménnyel. A listát Oroszország vezeti, ahol a válaszolók 71 százaléka tapasztalt hasonlót, ez 12 százalékkal magasabb, mint a 2007-es érték.

Az orosz cégvezérek többsége szerint a kormány egyelőre keveset tett a fehérgalléros bűnözés felszámolásáért, a legnagyobb problémának a sikkasztást és a korrupciót tartják.

Dimitrij Medvegyev elnök már a tavalyi megválasztásakor zászlójára tűzte a korrupció elleni küzdelmet, azonban eddig kevés eredményt sikerült elérnie, ugyanis Oroszországban az emberek millióinak mindennapjaihoz hozzátartozik a megvesztegetés. A PwC felmérésében az emberek több mint fele nyilatkozott úgy, hogy sikertelenek az államfő kísérletei a korrupció visszaszorítására.

A Reutersnek nyilatkozó nemzetközi szakemberek szerint Oroszország számára fontos lenne, hogy vonzóbb befektetési célponttá váljon, ehhez viszont még nagyon hosszú utat kell bejárnia.

A PwC listáján Dél-Afrika a második legtisztességtelenebb gazdaság, ott a megkérdezettek 62 százaléka szembesült valamilyen gazdasági bűncselekménnyel az utóbbi egy évben. A harmadik helyre Kenya került fel 57 százalékos értékével, de csak egy százalékkal előzte meg Kanadát. Őket Mexikó és Ukrajna követik.

A PwC szakértői szerint Oroszország számára a következő években is a korrupció elleni küzdelem lesz az egyik fontos feladat, arra számítanak, hogy ha nem lesznek gyökeres változások, akkor csak romlani fog a helyzet.

A könyvvizsgáló cég felmérése szerint a válság sem tett jót a gazdasági életnek, a felmérésben részt vevők 40 százaléka szerint a recesszió növelte a tisztességtelen magatartást.

És mi van a magyarokkal?

A PwC honlapján közzétett elemzés nem foglalkozik részletesen Magyarországgal, azonban az biztos, hogy itthon is elvégezték a felmérést, melynek eredményeit jövő csütörtökön mutatják be. Egyelőre csak annyit lehet tudni, hogy hazánkban 54 vállalatvezetővel készítettek interjúőt a cég szakemberei.

"A megkérdezett cégek 30 százaléka vált gazdasági bűncselekmény áldozatává, az elmúlt évben. A leggyakoribb visszaélésfajta a korrupció és megvesztegetés, amely hazai előfordulási aránya sokkoló (81 százalék) és jócskán meghaladja a közép-európai és a világátlagot" - olvasható a csütörtöki sajtóesemény meghívójában. Bővebben természetesen foglalkozunk majd a témával a jövő héten.

A 30 százalékos arány éppen megfelel a világátlagnak és elmarad a régió 34 százalékos átlagától. Ugyanakkor a jelek szerint nálunk sem hiába születnek a korrupcióellenes csomagok, van mi ellen fellépni.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!