2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az orosz energetikai cégek erősítenék meg közép- és kelet-európai hadállásaikat, ha az OMV osztrák olajipari társaság felvásárolná a Mol Nyrt.-t - derül ki a Mol szakemberei által készített stratégiai elemzésekből.

A Mol illetékesei által készített elemzések a Mol OMV általi esetleges felvásárlásának kimenetelét latolgatják - közölte a dokumentumokat ismerő egyik illetékes. Egy a magyar kormányhoz közelálló, névtelenséghez ragaszkodó személy szerint a dokumentumokat - melyek egyik megállapítása az orosz cégek térnyerése - a Mol Gyurcsány Ferenc miniszterelnök számára készítette.

"Nem ismeretes, hogy az OMV miként szeretné feldarabolni a Mol-t" - idéz a DowJones hírügynökség a dokumentumból. "De fel kell figyelnünk arra a tényre, hogy függetlenül attól, vajon a Slovnyaftyot, vagy Százhalombattát értékesítenék, az egyedüli potenciális vevő a három nagy orosz társaság, a Lukoil, a Gazprom vagy a Rosznyefty egyike lehet" - olvasható az értékelésben. A vevőt "az orosz politika fogja kiválasztani".

A Gazprom nem fűzött kommentárt a megállapításhoz, a Rosznyefty szóvivője annyit jegyzett meg, hogy "részvételük kizárólag gazdasági megfontolásokon alapulhat", míg a Lukoil szóvivője természetesnek tartotta, hogy "minden lehetőséget kiértékelnek, de ezek mindegyike jelenleg túlságosan drága és most senki sem ad el."

Amennyiben a Slovnyafty orosz kézre kerülne, a százhalombattai finomító létjogosultsága hosszú távon kérdésessé válna, tekintettel a nyersolajellátással összefüggő gondokra - állítja a dokumentum, amely utal a litván mazeikiu finomítóra, amely az orosz nyersolajszállítások függvényévé vált. A Mazeiku Naftát a PKN Orlen lengyel olajipari cég szerezte meg, amit Oroszország nehezményezett és ez a finomító jövedelmezőségét lerontó nyersolajellátási gondokhoz vezetett.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!