3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az osztrák állam támogatná az osztrák OMV és a magyar Mol összeolvadását - adta hírül a Bloomberg pénzügyi hírügynökség. Martin Bartenstein osztrák gazdasági miniszter szerint a fúzió ésszerű döntés lehetne, mivel így a két sikeres energiavállalat nagy "játékossá" válhatna a dunai térségben - közölte a hírügynökség interjújára hivatkozva az MTI.

A magyar politikusok után most osztrák állami vezetők is megszólaltak az OMV-Mol ügyletek kapcsán: az osztrák gazdasági miniszter sajnálkozásának adott hangot amiatt, hogy Magyarországon az OMV részvényvásárlása felborzolta a kedélyeket, de "jó lenne, ha a múltból származó érzelmeket el lehetne felejteni, hogy a két vállalat a közös jövőbe pillanthasson" - mondta a Bloomberg pénzügyi hírügynökségnek. Véleménye szerint a két vállalat esetleges egyesülése mindkét fél számára előnyös lehet, mert így a térség legerősebb energiavállalata jöhetne létre.

Az egyik akarja, a másik nem

A politikus mindamellett kifejtette, hogy az osztrák kormány nem fog befolyásolni egy OMV-ajánlatot. Korábban Gyurcsány Ferenc úgy nyilatkozott, hogy a magyar kormány viszont ellenséges felvásárlási kísérletnek tartja az osztrák cég részvényszerzési akcióját, és a maga eszközeivel mindent megtesz annak érdekében, hogy az OMV ne kebelezhesse be a magyar olajvállalatot.

A magyar miniszterelnök ugyan "nem kívánta felfedni a taktikát", mindenesetre a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete múlt héten vizsgálni kezdte a Mol részvényügyleteket. Olyan hírek is felröppentek, hogy a magyar olajcég eladná a horvát olajipari vállalatban (INA) meglévő üzletrészét, így védve magát az OMV-val szemben.

Pénteken Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV osztrák olajipari vállalat vezérigazgatója reményét fejezte ki, hogy néhány éven belül cége megszerzi a Molt. A cégvezető úgy fogalmazott, "türelmeseknek kell lennünk, tárgyalni kell az érintett felekkel, de szeretnénk szövetséget a Mol és az OMV között, minden tevékenységi területen". Úgy hiszem, hogy ez meg is valósul - tette hozzá.

Nyílt sisak

Ruttenstorfer szerint tervük megvalósulásához a türelmen túl szükség van több különböző tényező "egybeesésére", ide értve a politikai támogatást is. Mi most figyeljük a helyzetet - tette hozzá a vezérigazgató.

Ruttenstorfer azonban jelenleg nem enged jobban beletekinteni kártyáiba. A Der Standard című napilap hétvégi számában ugyanis arra a kérdésre, hogy a Molnál újabb vásárlásokat akar-e eszközölni, és aztán fúzióra lépni, kijelentette: "Még korai letenni az asztalra a terveinket. Tény azonban, hogy a Mol nagyon fontos Közép-Európában, és részesedésünket 18,6 százalékra emeltük. Úgy véljük, növekedni fog az arra irányuló nyomás, hogy cselekedjünk valamit. Ha tárgyalni fogunk a Mollal, minden bizonnyal olyan utakat-módokat javaslunk majd, amelyek nagyon jó megoldást jelentenek a részvényesek számára."

Mint a továbbiakban kifejtette, "nem csendben fogunk egyre többet vásárolni, nem csinálunk csúszó-mászó kivásárlást. Mi nyílt sisakkal cselekszünk. Ahogy a dolgok most állnak, nincs napirenden ellenséges kivásárlás" - jelentette ki Ruttenstorfer.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!