3p

Kelet-Európa veszélyes lehet az osztrák exportőrök számára, a csődbe ment cégek számáról szóló adatok ugyanis feljavítottak, állítja egy helyi, hitelezőket védő szövetség.

Kelet-Európa veszélyes lehet az osztrák exportőrök számára, a csődbe ment cégek számáról szóló adatok ugyanis "feljavítottak", állítja egy helyi, hitelezőket védő szövetség. Eszerint Magyarországon a csődhelyzetben lévő vállalatok száma háromszor nagyobb a hivatalos mutatóknál.

A csatlakozó országok az EU-tagállamokhoz képest hivatalosan kedvezőbb adatokat tudnak felmutatni arról, mennyi vállalkozás ment tönkre egy év alatt. Míg a "csődráta" (a felszámolás alatt lévő cégek aránya az aktívakhoz képest) Kelet-Európában átlagosan 0,3 százalék körül mozog, addig az Nyugat-Európában 0,7, Ausztriában pedig 1,7 százalék. Johannes Nejedik, az "1870" hitelezőket védő szövetség vezetője szerint azonban előbbiek mutatóit "kozmetikázták".

Az EU csatlakozás után azonban új csődtörvény vár a tagállamokra, amelynek következtében megsokszorozódhat a tönkremenő cégek száma. Nejedik szerint a hivatalos mutatókon túl a hét országban összesen 25 ezer cég vár arra, hogy megkezdődjön a felszámolási eljárás. A késlekedés oka a bíróságok túlterheltsége és a zavaros csődtörvény lehet. A vezető utóbbival állítja szembe a nyugat-európai törvénykezést, amelynek a csődhelyzetre vonatkozó jogszabályrendszere átláthatóbb, s ezért kevesebb "szépítésre" ad lehetőséget, írja az osztrák Der Standard.

A KSV 1870 vezetője szerint Magyarországon háromszor annyi cég van csődhelyzetben, mint amennyi ellen tavaly hivatalosan felszámolási eljárás indult. Ilyen tekintetben Lengyelországban ötszörös, Bulgáriában pedig tízszeres szorzóvak kell számolni. Másrészt sok cég ellen a bíróságok túlterheltsége miatt nem indult meg eddig felszámolási eljárás: Lengyelországban például 8828 ilyen kérelmet nyújtottak be tavaly, viszont csupán 1863 esetben indult be a jogi folyamat.

A fentiek miatt komoly veszélyben vannak az osztrák exportőrök, véli Nejedik. Tanácsa szerint azok próbáljanak reális adatokat szerezni az adott kelet-európai cégről, mielőtt üzletet kötnek vele. Jelenleg 17 ezer exportőr cég működik Ausztriában. A célul kitűzött gazdasági konjunktúra feltétele, hogy ez a szám két év alatt megduplázódjon.

A szövetség adatai szerint Magyarországon mintegy 860 ezer aktív vállalat működött tavaly, és 7116 ellen indult felszámolási eljárás. A 0,9-es "csődrátával" Magyarország csupán Szlovéniát (1,0) és Szlovákiát (1,5) előzi meg a rangsorban. Gyanúsan alacsony a mutató például Bulgária esetében, ahol 655 ezer aktív vállalat mellett csupán 401 ment csődbe 2003-ban.
Magyarország rendelkezik viszont a legjobb adatokkal az éves tendenciát tekintve. Míg az elemzett országok többségében az év második felében több cég ment csődbe, mint az elsőben, addig hazánkban 16,7 százalékkal kevesebb.

(Menedzsment Fórum)

Kapcsolódó anyagok:
Csődhullám Európában
Csődrangsor: élen az osztrákok
Javuló csődhelyzet
A hitelezőknek kedvez az új csődtörvény

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!