Az új vezérigazgatók manapság általában többe kerülnek, mivel sok helyütt az idősebbeket keresik. Ennek oka az, hogy a mai cégvezetők szép számban örökölnek túlnövekedett és adósságokkal terhelt vállalatokat. A vállalatok működésére a hatóságok és részvényesek ma sokkal jobban figyelnek. Így már nem a cég növekedését kell menedzselni: óvatosságra van szükség, emellett esetenként ki kell emelni a vállalatot a botrányokból.
A mai helyzet nem igényli annyira a '90-es évek főnökeit, akik jó, ha a harmincas éveikben jártak, és legnagyobb erényük fiatalos dinamizmusuk volt.
Becslések szerint a mai vezetők a fő európai vállalatoknál idejük ötödét töltik csak üzletfejlesztéssel. Idejük többi részét átszervezéssel, és ezzel és kapcsolatos tájékoztatási és tájékozódási munka teszi ki.
Az átszervezés hatalmas feladat is lehet.
Mint a The Wall Street Journal vonatkozó írásában megjegyzi, hogy a Philips mostani vezére, a 57 éves Kleisterlee úr két éves működése alatt az alkalmazotti létszámot 50 ezer fővel faragta el, és számos egység bezárása mellett döntött. Ezzel egymilliárd dollár körüli megtakarítást, azaz többletpénzt teremtett.
Kleisterlee-hez problémamegoldó vezetőket keresnek most Európa-szerte. Sok esetben a világ másik végéről kell hozni a megfelelő szakembert: a belga Interbrew-nál például egy amerikait találtak alkalmasnak.
A tapasztaltabb vezérigazgatók általában csak az átlagosnál nagyobb javadalmazási csomaggal szerezhetők meg. Némely esetben vissza is élnek kiválasztott helyzetükkel: a GlaxoSmithKline céghez Jean-Pierre Garnier 26,2 millió eurós kompenzációs csomaggal kívánt szerződni, jóllehet a megelőző évben 3,4 millió angol fontot keresett. A tapasztalt 'rendrakók' az amerikai kollégák szintjéhez igazodnak.
A cégvezetőknek manapság legalább négy-öt évre előre kell látniuk, nem törődhetnek egyedül azzal, miként alakul a vállalat részvényének ára a következő napokban. A rövid távú kockázatokat a hosszabb távú eredményekkel kell szembesíteniük, ennek alapján ítélik meg munkájukat -írja a The Wall Street Journal.
Az új európai főnök idős, tapasztalt és drága
A gazdaság mai helyzete nem igényli annyira a 90-es évek főnökeit, akik jó, ha a harmincas éveikben jártak, és legnagyobb erényük fiatalos dinamizmusuk volt.