3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Míg a versenyszférában már bevett dolog a teljesítmény mérése, a magyar közigazgatásban valójában csak most ismerkednek ezzel. A buktatókat fokozatos bevezetéssel és alapos felkészítéssel igyekeznek elkerülni. Kérdés azonban, hogy - szankcionálás hiányában - komolyan fogják-e venni a beosztottak az új rendszert. Egyes szakértők szerint ugyanis az csak a jól teljesítőket motiválja, a rosszakra semmilyen hatással nincs. Mfor.hu háttér.

Milyen készségeket várnak el a közigazgatásban? Táblázat!

A vezetők coachingja a tervek szerint tavasszal kezdődik, jövőre pedig - a mostani teljesítményértékelések során felmerülő hiányosságok alapján - elkezdik a kompetencia alapú képzéseket is. Ezeknél a szakmai hiányosságok és a személyes kompetenciák fejlesztése lesz a cél.

Fontos a visszacsatolás

"A teljesítményértékelési rendszer - ha a vezetők jól használják - nagyon hatékony hr-eszköz lehet" - mondta el lapunknak Dr. Szőllösi Ágnes. A munkapszichológus szerint az embereknek alapvető igényük, hogy jól teljesítsenek. Emellett fontos velük éreztetni, hogy hasznos munkát végeznek. Ha erről megfelelő visszacsatolást kapnak, az erős motiváló erő lehet számukra.

Egy új értékelési rendszer bevezetésénél fontos a jó előkészítés. Például csak olyan szisztémával érdemes próbálkozni, amelyet valamennyi érintett elfogad. Máskülönben az csak üres formalitás lesz, figyelmeztet a szakember.

A vezetőknek a munkájuk természetes velejárójának kell tekinteniük beosztottaik értékelését, a kitűzött célok megvalósításához pedig előre meghatározott szervezeti jutalmat vagy szankciót is kilátásba kell helyezni.

Dr. Poór József, a Mercer Consulting Group ügyvezető igazgatója (jelenleg Bukarestben irányítja az ottani közszolgálati hr-rendszer fejlesztését végző EU-konzorciumot) kérdésünkre elmondta: többféle nemzetközi gyakorlat is létezik a közszolgálati szféra hr-menedzsmentjére. Az angolszász országokban például a közszférában is nyitottabbak a menedzsment módszerek iránt, máshol viszont (Németországban, Franciaországban vagy Ausztriában) inkább a bürokratikus jegyek jellemzőek.

Főleg a jókat motiválja

Az egyetemi előadóként is dolgozó szakember azonban megjegyezte: a külföldi felmérések során nem találtak egyértelmű bizonyítékot arra, hogy a közszolgálatban használatos teljesítményértékelések valóban hozzájárulnak a szervezeti hatékonyság javulásához. Az viszont bebizonyosodott, hogy segítségükkel a dolgozók jobban megértették saját szerepüket a rendszerben.

A vizsgálatokból kiderült az is, hogy a teljesítményhez kötődő bérezés motivációs eredménye megkérdőjelezhető. Hatása a jól teljesítőkre a legjobb; a közepesekre viszont kevés, a gyengékre pedig gyakorlatilag semmilyen befolyást nem gyakorol.

Körte Ildikó Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!