Az új földgázpiaci modell szerint a jelenlegi kettős - a közüzemi és szabad - piac megszűnik, helyét tiszta versenypiaci modell veszi át, amelyben a versenyt csak az erőfölényes helyzetek megakadályozása, illetve a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében lehet korlátozni. A felhasználók és a kereskedők a földgázt szabadpiaci körülmények között szerezhetik be, illetve ugyanilyen módon értékesíthetik azt.
A lakossági fogyasztók és a kisvállalkozások a villamosenergia-piachoz hasonló egyetemes szolgáltatásra lesznek jogosultak. Ez azonban inkább jogszabályban meghatározott ellátásbiztonsági szintet nyújtó szolgáltatási csomag és nem egy piaci viszonyoktól "eltérített" szolgáltatás lesz. A jelenlegi közüzemi szolgáltatók mostani ellátási területükön kötelesek lesznek az egyetemes szolgáltatás nyújtására, viszont a felhasználó eldöntheti, hogy a szabadpiacra lép-e vagy marad az egyetemes szolgáltatónál.
Az új modellben az elosztói és kereskedelmi funkciók szétválnak, valamint a korábbi gyakorlattól eltérően szétválik a felhasználó és a fogyasztó fogalma is. Felhasználónak a saját felhasználásra földgázt vásárlók, fogyasztónak pedig a lakossági felhasználók minősülnek. A földgázellátás biztonságának fokozása érdekében bevezetik a végső menedékes hatóság általi kijelölésének lehetőségét arra az esetre, ha valamelyik egyetemes szolgáltató gazdaságilag ellehetetlenül és ezáltal a felhasználók ellátása veszélybe kerül.
Jelenleg a felhasználók egy része, az ipari nagyfogyasztók a szabadpiacon, másik, nagyobbik része hatósági áron a közüzemben kapja a földgázt, ez az új törvény értelmében teljesen átalakul. A végfelhasználói árak az egyetemes szolgáltatás árszabályozásának kivételével nem hatósági árak lesznek. Az egyetemes szolgáltatásban részesülők árai a nagykereskedelmi piaci árat, az elosztási díjakat és egy meghatározott árrést tartalmaznak. Rendkívül lényeges az is, hogy az egyetemes szolgáltató negyedévenként módosíthatja az árait, számol be a Napi Gazdaság.