Oroszok és kívülállók egyaránt régóta sejtették, hogy a titkosszolgálatoknak "benne van a keze" az oroszországi üzleti életben. Shvartsman nyilatkozata azonban újabb vitát indított a jelenlegi és volt kémek megfelelő szerepéről a gazdaságban.
A magasan képzett és jó kapcsolatokkal rendelkező ex-FSZB-tisztek között az ország jelenlegi elnökét, Vlagyimir Putyint is megtalálhatjuk, ő pedig elhelyezte volt munkatársait különböző kormányzati pozíciókban és állami cégek igazgatótanácsában - írja az International Herald Tribune.
Ez a jelenség nagy nyugati cégek számára is felveti az etika és összeférhetetlenség problémáját, ugyanis egyre többen - például a Boeing repülőgépgyártó, az Exxon Mobil olajcég vagy a francia Renault autógyártó - alakítanak ki kapcsolatokat orosz partnerekkel.
Egy európai cég vezetője szerint "meglehetősen hátborzongató" egy olyan orosz vállalattal üzletelni, melynek menedzsmentjében volt titkosszolgálati vezetők foglalnak helyet, az ilyen ügyletekben viszont - legalábbis egyelőre - nincs semmi illegális. Oroszország vonzó befektetési célpont, idén eddig mintegy negyvenötmilliárd dollárnyi nyugati tőke vándorolt az országba. Ezzel egy időben az orosz üzletemberek is egyre többet (szintén több tízmilliárd dollár értékben) fektetnek be külföldön.
Az FSZB-nél és SZVR-nél dolgozóknak tilos a szolgálattal egyidejűleg máshol is munkát vállalniuk - mondta el Gennadi Gudkov volt KGB-ügynök. Egy régi orosz szólás-mondás szerint azonban az ember soha nem hagyja el a titkosszolgálatot, a kapcsolatai megmaradnak.