2p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelentős befektetési hullám indulhat el az uniós csatlakozással a kelet-közép-európai térség energia- és közműiparába, hazánkba akár több tízmilliárd forintnyi tőke érkezhet. A nyugat- és kelet európai, valamint a tengeren túli befektetők egyaránt érdeklődnek a privatizációs és a zöldmezős beruházási, valamint a fejlesztési lehetőségek iránt.

"E területen azonban hiányzik a szabályozási háttér. Amíg a kidolgozás alatt álló szabályrendszer nem készül el, a víziközmű-ágazat lényegében forgalomképtelen" - hangsúlyozza a KPMG partnere. Az önkormányzati tulajdonú, ezért szigetszerűen működő víziközmű-társaságok számára további gond, hogy csak akkor lehetnek vonzóak a komolyabb befektetők számára, ha egymással - elsősorban regionális alapon - egyesülve elérnek egy kritikus tulajdonosi méretet és értéket.

A villamosenergia-piac jóval előrébb jár: az idén januártól érvényes piacnyitásnak köszönhetően augusztus végére 51 fogyasztó már a szabadpiacon vásárolta a teljes villamosenergia-forgalom 18%-át, azaz a jelentős energiaköltséggel számoló, profitorientált társaságok keresik az olcsóbb hazai és külföldi forrásokat. A befektetési lehetőségek egyik irányát jelzi, hogy az ellátás biztonságának garantáláshoz 2010-ig közel 1000 MW nagyságú kapacitás létesítése szükséges.

A földgázszektor 2004. január 1-jei liberalizálása a szektor sajátosságai és az ellátás korlátos volta miatt kevesebb lehetőséget kínál, mind a villamosenergia-ipar. Ugyanakkor elképzelhető, hogy egy Szlovákián átmenő tranzitvezetékből magyarországi leágazás(ok) létesüljenek, ami további kereskedelmi lehetőségeket jelenthet.

Egyre nő a térségen belüli tranzakciók értéke is, befektetési és kereskedelmi szempontból egyaránt. A magyar villamosenergia-piac liberalizálása és a 2004-től megszűnő 50 százalékos importkorlátozás nyomán a magyar feljogosított fogyasztók és villamosenergia-kereskedők máris komolyan érdeklődnek a szlovák és a cseh piacok iránt. További lehetőségek nyílnak meg a villamosenergia-kereskedelem számára, ha Románia csatlakozik az együttműködő európai villamosenergia-rendszerhez (UCTE), illetve, ha Magyarország és Szlovákia csatlakozik az egységes európai határkeresztező tarifarendszerhez (CBT).


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!