Akár bruttó 220 ezer forintot is hazavihetnek az építőipari szakmunkások - fogalmazott Tokár Péter. A Tesk Tanácsadó Kft. ügyvezetője hozzátette: ha feketén vagy szürkén foglalkoztatott a dolgozó, akkor még ennél is magasabb jövedelemre tehet szert. A feketemunkára utalnak a statisztikában szereplő alacsony keresetek is, hisz míg a piacon két kézzel kapkodnak a tehetséges kőművesekért, hivatalosan mindössze havi bruttó 90 ezret kapnak.
Tokár Péter egyébként azt tapasztalja, hogy az építőipari hiányszakmákban dolgozókat könnyű átcsábítaniuk a vállalatoknak a konkurenciától, ugyanis akár 5-10 ezer forintért is hajlandók váltani. A gyártó cégek lakatosai, a minősített hegesztők viszont csak több tízezer forintért, jobb munkakörülményekért, bejelentett állásért mozdulnak. Itt a bérek még magasabbak lehetnek, Nyugat-Magyarországon például a gyártó cégeknél dolgozó szakmunkások havi keresete a háromszázezret is meghaladhatja bruttóban.
Ősszel még nagyobb lesz a szakemberhiány, magasemelő targoncást biztosan nem lehet majd találni - jósolja Toldi Gábor. A Trenkwalder igazgatója elmondta, az egyik ügyfelüknél például több ír szakmunkás is dolgozik, mert finommechanikai termelési környezetbe nem találtak itthon megfelelő szakértelemmel rendelkező forrasztót. Az ő órabérük eléri az ötezer forintot.
Korántsem baj, hogy a foglalkoztatók béremeléssel versenyeznek egymással a jó munkaerőért, így legalább visszaadják a szakmunka becsületét, az viszont már kétséges, hogy a hazai cégek képesek lesznek konkurálni a német vagy francia vállalkozások javadalmazásával - mondta el a Világgazdaságnak Zsóka Péter szociológus.