A megkérdezettek nyolcvan százaléka vett már ki hamis betegszabadságot, és hatvanhat százalékuk semmilyen megbánást nem érez emiatt, feltehetően azért, mert ez a gyakorlat annyira elterjedt. A manchasteri Portfolio Payroll and Peninsula cég által mintegy ezer munkavállaló, és másfélezer munkaadó bevonásával készített kimutatása szerint a leggyakrabban megfázásra hivatkoznak azok, akik lógnak a munkahelyükről, népszerűek emellett a stresszbetegségek, és a fizikai sérülések.
Danny Done igazgató szerint évi több ezer font veszteséget okoznak a hamis betegszabadságok a cégeknek. A szakember szerint viszonylag könnyű egy alkalmazottnak úgy beteget jelenteni, hogy a felettese ne legyen képes ellenőrizni, mennyire megalapozott a munkahelyről való távolmaradás. A hatályos törvények szerint a főnökök nem küldhetik el a túl sokat 'betegeskedő' dolgozókat akkor sem, ha számukra nyilvánvaló, hogy az állítólagos fizikai problémák nem valódiak.
Danny Dole szerint az egyetlen módszer, amivel a munkaadók valamennyire korlátozhatják a betegszabadság indokolatlan igénybevételét, ha bevezetik a szabályt, miszerint telefonon kell bejelenteni a betegséget, és napjában többször fel kell hívnia otthonról az alkalmazottnak a felettesét, beszámolva állapotáról. Azzal is csökkenthető azonban a lógások száma, véli a szakember, ha a vállalatok stresszmentes légkört igyekeznek nyújtani a dolgozóknak.
Betegségre fogja a lógást az alkalmazottak négyötöde
Ötből négyen jelentettek már beteget munkahelyükön, csak hogy egy szabadnaphoz jussanak, derül ki egy közelmúltban készült brit felmérésből.