Ez a jelenleg ismert legkorszerűbb kezelési mód. Olyan településeknél lehet alkalmazni, ahol nincs ipari szennyvíz-betáplálás. A szennyvizet ülepítés után az úgynevezett szikkasztómezőkre vezetik, amelyeket különböző nagyságú kőzúzalékkal töltenek fel. Ezeken alakul ki az a baktériumflóra, amely lebontja a szennyvizet. A mezőkre növényeket telepítenek, amelyek gyökérzónája további szennyeződéseket von ki a vízből. A Röjtökmuzsaj és Ebergőc közötti dombra telepített tisztítómű négy mezejéről gravitációs úton olyan víz kerül az Ikva patakba, amely a legkevésbé terheli a környezetet.
A polgármester elmondta, hogy a tisztítómű megépítése után elakadtak, mert a csatornahálózat megépítésére csak 2005-ben tudtak támogatást nyerni, a 389,45 milliós összköltséghez 233,67 millió forintot. Ebből épült meg a 12,723 kilométeres csatorna, valamint hét darab átemelő mű. A beruházás megvalósításához a két község vízi közmű társulást alapított.
A lakosság portánként 200 ezer forintos hozzájárulást fizet be tízéves futamidő alatt, havi 1667 forintot ingatlanonként. A lakosság összesen 68 millió forinttal járul hozzá a beruházáshoz. Jelenleg a próbaüzem folyik és már 50 százalékos a rákötések aránya. Az év végére elérik a száz százalékot és 2008 február végén már teljes kapacitással napi 60 köbméter szennyvíz megtisztításával működhet a telep.
MTI/Menedzsment Fórum
Biológiai szennyvíztisztítót avattak Röjtökmuzsajon
Ünnepélyes keretek között átadták a biológiai szennyvíztisztítót szombaton Röjtökmuzsajon, a létesítmény Ebergőc település szennyvizeit is kezeli majd.