Komoly gondokat okoznak a megszorítások világszerte
"Talán a számokon még annyira nem érződik, de semmilyen iparág nem lehet mentes azoktól a problémáktól, melyek a világgazdaságot jellemzik, és a közeljövőben várhatóan nem is fognak megoldódni" - kezdte borús hangulatban a Richter csütörtöki sajtótájékoztatóját Bogsch Erik, a társaság elnök-vezérigazgatója. (A társaság második negyedéves eredményeiről szóló cikkünket itt olvashatja.)
A szakember szerint most sokkal nagyobbak a bizonytalanságok, mint a korábbi években voltak. "Minden országban átviszik a megszorításokat az egészségügyre, valamilyen módszerekkel próbálják lefelé nyomni az árakat vagy csökkenteni a támogatásokat. Emellett az új termékek befogadása sokkal lassabban és nehezebben megy, ami veszélybe sodorhatja a K+F költségek megtérülését" - vázolta fel Bogsch Erik.
A magyar piacon forintban 11 százalékkal, euróban pedig 18 százalékkal esett vissza a Richter bevétele az év első felében. "Erre még nem volt példa, hogy a cég szerepe ilyen mértékben visszaessen, hiszen a piaci részesedésünk a tavalyi első félévhez képest 5,8 százalékról 5,2 százalékra esett vissza, miközben a versenytársak egy része növelte részesedését, így a harmadikról az ötödik helyre csúsztunk vissza a hazai piaci részesedést illetően" - mondta a gyógyszercég elnök-vezérigazgatója. Szerinte abszurd dolog, hogy miközben néhány cég árbevétele csökken, mások akár 20 százalékos növekedést is el tudnak érni.
Nem adják fel a magyar piacon
A problémákat látva adódik a kérdés, hogy a magyar piac visszaesését nem próbálja-e más piacokról pótolni a Richter. Ezzel kapcsolatban Bogsch elmondta: egyaránt céljuk a hazai piaci jelenlét visszaszerzése, illetve a külföldi piacokon realizált bevétel növelése. "Egy cég soha nem adhatja fel a hazai piacát" - jelentette ki ezzel kapcsolatban a cégvezető.
A Richter vezetése arra számít, hogy az év második felében a magyar piacon gyorsul majd a bevétel visszaesése, forintban számolva az első félév 11 százalékos csökkenése után éves szinten 15-20 százalékos lehet a mínusz, míg euróban számolva ez akár a 20 százalékot is meghaladhatja.
A kormányzati intézkedések, elsősorban a vaklicit bevezetése miatt az első félévben hat terméket vont ki Magyarországról a Richter, ez összesen egymilliárd forintos bevételkiesést jelent évente - hangzott el a sajtótájékoztatón. Bogsch Erik kiemelte: más országokban is vannak megszorítások a gyógyszerkasszában, de ilyen mértékű sehol nincs, mint itthon. "Eljutottunk arra a pontra, hogy már az ellátás biztonsága kerül veszélybe" - véli.
Az év elején a magyar piacot illetően 5-6 milliárd forintos bevételcsökkenést jelzett előre a Richter-menedzsment, Bogsch Erik szerint ez várhatóan meg is fog valósulni.
Stagnálhat idén az árbevétel
Az első félévben euróban számolva 3,7 százalékos bevételnövekedést ért el a Richter, azonban a kedvező részadatok ellenére a menedzsment nem módosította év eleji előrejelzését, mely szerint az egész évben stagnálhat az euróban mért árbevétel.
Az év első felében egyértelműen az EU- és a FÁK-országok voltak a húzóerők az árbevételt illetően. Az üzleti eredmény hat hónap alatt növekedett, de ebben jelentős mérföldkő-bevételek és árfolyamhatás is szerepet játszott. A cég értékesítési- és marketingköltségei jelentősen, 20 százalékkal növekedtek, és a teljes bevétel 20 százalékát tették ki, ehhez hozzájárult a nyugat-európai értékesítési hálózat kiépítése és az Esmya bevezetése.
Az első félévben Ukrajnában dollárban számolva 26 százalékkal nőtt a Richter bevétele, de ehhez jelentős előszállítások is hozzájárultak. A többi FÁK-ország is jól teljesített, csak Fehéroroszországban nem nőtt a cég bevétele.
Beke Károly
mfor.hu