6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Csak abban az esetben virágozhat ismét fel a magyar k+f tevékenység, ha sikerül a régi szintre emelni az oktatás színvonalát, és valódi elitközpontokat tudunk létrehozni, nyilatkozta az mfor.hu-nak Bogsch Erik, a Richter Gedeon vezérigazgatója. Staféta sorozatunkban Csák János, a Helikon tulajdonosa kérdezett a gyógyszeripari vállalat vezetőjétől.

Csák János, a Helikon Kiadó tulajdonosának kérdése Bogsch Erikhez, a Richter Gedeon Rt. vezérigazgatójához:

- "Lát-e esélyt arra, hogy az önálló magyar k+f tevékenység újra talpra álljon, és eredményei magyar szellemi termékként kerüljenek ki a világba? Az a teljesítmény, amely 100 éven keresztül Magyarországot jellemezte, az innovációban elérhető-e a jövőben?" Bogsch Erik:

- "Nemzetközi szinten csak bizonyos szegmensekben lehetünk versenyképesek, így a Magyarországon hagyományos kutatási területekre érdemes nagyobb energiákat összpontosítani. Ilyenek például az élettudományok, a gyógyszerkutatások, a biotechnológia agrár és humán vonala, illetve az informatika. Létre kellene hozni azokat az elitközpontokat, amelyek megteremtik a professzionális munka feltételeit és a fiatalok számára is vonzóvá teszik az országot.

Az oktató-kutató tevékenység a hazai egyetemekről a kutatás területén áttolódott az Akadémiára. Emiatt fontos, hogy ezek a műhelyek mindkét helyen megerősödjenek, és a jelenleginél több támogatást kapjanak. A magánkutató hálózat Magyarországon szinte teljes egészében hiányzik, ami a privatizáció utáni hazai ipar jelentős leszűkülésére vezethető vissza.

Oktatás: komoly színvonalesés

Sajnálatos, hogy az elmúlt két évtizedben a magyar oktatás színvonala és követelményrendszere komoly mértékben gyengült, aminek következtében abszolút mértékben a szellemi potenciálunk is visszaesett. Pedig a magyarországi feltalálói tevékenységet az elmúlt 100 évben a színvonalas középiskolai és egyetemi képzés segítette: az akkori szellemi műhelyek világszínvonalú munkát folytattak.

Míg nálunk az utóbbi években nem történt érdemi előrelépés az innováció területén, addig mind az amerikai, mind a nyugat-európai elit egyetemek növelték ütőképességüket. Ugyanakkor olyan távol-keleti országok, mint Kína és India óriási erőforrásokat fordítottak oktatási rendszerük javítására, aminek eredményeként az ott végzett diplomások tudása ma már egyenértékű európai társaikéval. Ezekben az országokban a munkát a gazdasági élet szereplői is jelentősen segítik."

"Minden gyógyszergyárnak elemi érdeke a sikeres k+f tevékenység, hiszen enélkül előbb-utóbb borítékolható lenne a csőd" - mondta korábban az mfor.hu-nak adott interjúban Bogsch Erik. A vezérigazgató arról is beszélt, hogy a gyógyszeripari vállalat költi hazánkban és az egész régióban a legtöbb pénzt innovációra. Jelenleg hétszázötven kutató-fejlesztő munkatárs dolgozik a Richternél, s ez a szám tovább emelkedhet, ha elkészül a kilencmilliárd forintos új kémiai kutatóközpont. A Richter egyébként idén - immár másodszor - ismét elnyerte az Innovációs Nagydíjat.

Kérdés Bajnai Gordon, fejlesztésekért felelős kormánybiztoshoz:

- Lát-e plusz forrásokat jelenleg a magyar gazdaság versenyképességét növelő k+f támogatására?


Hernádi Zsolt, kérdése Csák Jánoshoz (képünkön): Hogyan és milyen intézményi struktúrában lehetne javítani a magyar menedzserképzés színvonalán?
Csák János válasza: A vezetői tudás szakismeretből, tapasztalatból és bölcsességből áll. Az elsőt az...

Gaál Zoltán kérdése Hernádi Zsolthoz (képünkön): Az alternatív energiaforrások szerepe felértékelődik. Illeszkedik-e a MOL Rt. stratégiájába a biogázolaj gyártásának meghonosítása, majd gyártásba vétele?
Hernádi Zsolt válasza: A MOL 2010-ig...

Mosonyi György kérdése Gaál Zoltánhoz (képünkön): Hogyan látja a vegyészmérnökképzés jövőjét?

Gaál Zoltán válasza:
A Vegyészmérnöki Szak ma is a Veszprémi "Pannon" Egyetem hagyományait őrzi...

Straub Elek kérdése Mosonyi Györgyhöz (képünkön): Milyen lehetőségekkel és problémákkal találja magát szemben a MOL a szomszédos országokban?
Mosonyi György válasza: A legtöbb közép-európai vállalat - így a MOL is - a térségbeli államokba való belépésnél azt tapasztalja...

Beke-Martos Gábor kérdése Straub Elekhez (képünkön): Hogyan alakul a partnerség és a verseny együttélése a Magyar Telekom Csoport magyarországi tevékenységében?
Straub Elek válasza: Napjainkban a távközlési piac rohamosan változik, a robbanásszerű technológiai fejlődés folyamatosan új kihívások elé állítja a távközlési ...

Molnár Károly kérdése Beke-Martos Gáborhoz (képünkön): Mi a lehetőség és a felelősség viszonya a Siemensnél a társadalmi felelősségvállalás tekintetében?
Beke-Martos Gábor válasza: A Siemens Rt. vállalati stratégiájá- ban kiemelt helyet foglal el a társadalmi felelősségvállalás, mivel aktív és felelős tagjai vagyunk...

Kocsis István kérdése Molnár Károlyhoz (képünkön): Hogyan tudja Rektor Úr összehangolni a színvonalas tudományos képzési műhely, illetve egy sikeres "nagyvállalkozás" menedzselésének feladatait?
Molnár Károly válasza: A BME nemcsak hazánk, de a kelet-közép-európai régió egyik legnagyobb műszaki felsőoktatási intézménye...

Szalay-Berzeviczy Attila kérdése Kocsis Istvánhoz (képünkön): Van-e Ön szerint létjogosultsága egy energiatőzsdének Magyarországon? Ha igen, milyen feltételekkel lehet sikeres vállalkozás?
Kocsis István válasza: Számos példát találunk Európában, ahol egy jól szervezett áramtőzsde...

Somody Imre kérdése Szalay-Berzeviczy Attilához (képünkön): Mit kíván tenni azért, hogy a hazai üzleti élet a budapesti olimpia ügye mögé álljon?
Szalay-Berzeviczy Attila válasza: Az olimpia Magyarországra hozatalának ötlete természetesen nem újszerű gondolat.

Kóka János kérdése Somody Imréhez (képünkön): Lát-e esélyt arra, hogy független szakértőként megítélje a pártok egészségügyi reformra vonatkozó elképzeléseit?
Somody Imre válasza: Valójában egyik pártnak sincs átfogó, a lényegi bajokat orvosló stratégiája!

Vizi E. Szilveszter kérdése Kóka Jánoshoz (képünkön): Az elmúlt három évben folyamatosan csökkent az egy főre jutó kutatásfejlesztési pénzforrás Magyarországon. Hogyan fogjuk növelni így a hazánkban gyártott termékekben a hozzáadott magyar szellemi értéket?
Kóka János: Elnök úr téved...
Demján Sándor kérdése Vizi E. Szilveszterhez (képünkön): Mikorra várható a Társadalmi Szerződés megszületése Magyarországon?
Vizi E. Szilveszter: A Gazdasági és Szociális Tanács (GSZT) különböző oldalainak (munkaadói, munkavállalói, civil és tudomány) képviselői zömmel...
Az mfor.hu kérdése Demján Sándorhoz: Ön, mint az Év Vállalkozója 2005 cím nyertese, mit gondol, miként lehetne feloldani a hazai kis és középvállalkozók immár kóros tőkeszegénységét?
Demján Sándor: Alapvetően hosszúlejáratú kamatmentes, államilag jelentősen támogatott...

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!