A Mol közleménye szerint a magyar olajcég és az Expert Petroleum közösen pályáztak az ANRM által meghirdetett tenderen azt követően, hogy megállapodtak, 70-30 százalékos arányban viselik a pályázattal kapcsolatos költségeket.
A pályázaton meghirdetett blokkok 1.000 és 30.000 négyzetkilométer közötti kiterjedésűek. Ebből 12 az ország nyugati részén, a Pannon-medencében helyezkedik el, 7 Dobrogeában, 11 pedig, mintegy 11.000 négyzetkilométer összterülettel, a Fekete-tenger kontinentális, sekélyebb vizein.
A blokkok kiértékelését követően a Mol és az Expert úgy döntött, hogy a Pannon-medencében található 3 legígéretesebb blokkra (Ex-1, Ex-5 és Ex-6) ad be pályázatot. A megpályázott és egyben odaítélt 3 kutatási blokk Románia nyugati részén, a magyar határ mellett található, összterületük 3.434 négyzetkilométer.
A kutatás első munkafázisa várhatóan 2011-ben kezdődik, és az előzetes becslések szerint a blokkok ígéretes olaj- és gázpotenciállal rendelkeznek, közülük néhány blokk nem hagyományos (unconventional) lehetőséget is hordoz.
A közlemény idézi Holoda Attilát, a Mol-csoport eurázsiai kutatás-termelés igazgatóját, aki elmondta, ezzel a lehetőséggel a csoport nemcsak a szomszédos országban régóta működő, jelentős kiskereskedelmi pozícióját egészíti ki új tevékenységgel, de egyúttal kutatás-termelési portfolióját is kiszélesíti a kelet-közép-európai régióban. Hozzátette, biztosak abban, hogy a Mol ismét sikeresen tudja hasznosítani a régióban megszerzett kutatás-termelési tapasztalatait, és bíznak benne, hogy az új blokkokban is megtartják a Pannon-medencében már elért kutatási találati arányát.
Michel Louboutin, az Expert Petroleum ügyvezető igazgatója kifejtette, az EP romániai működési tapasztalataival és termelés- fejlesztési szakértelmével járult hozzá a sikeres pályázathoz.
Ferencz I. Szabolcs, a Mol Románia ügyvezető igazgatója a közlemény szerint úgy vélte, a Mol-csoport kutatás-termelési tevékenységének kiterjesztése Romániára mindig is prioritás volt üzletfejlesztési stratégiájukban.
MTI/Menedzsment Fórum