3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Manchester United hétfőn bejelentett kötvénykibocsátása lényegében további bóvli kötvényeket (junk bonds) vezet majd be a piacra, ugyanis a papíroknak jelenleg nincs értékelésük, így kétséges, hogy egyáltalán valaki hajlandó lesz-e lejegyezni az 500 millió font értékű kötvényeket - vázolták fel szakemberek a Bloomberg kérdésére. A lap által megkérdezett vállalati kötvényszakértők szkeptikusak a kibocsátással kapcsolatban, szerintük a várt hozamszinten nem lesznek vonzók a kötvények a befektetők számára.

Hétfőn jelentette be a Manchester United futballcsapatát működtető gazdasági társaság, hogy hétéves futamidejű kötvényeket bocsát ki, a befolyt pénzből pedig a cég adósságait kívánja finanszírozni. A 18-szoros angol bajnokcsapatnál akkor kezdődtek a problémák, amikor az amerikai Glazer-család 2005-ben megvette a klubot előző tulajdonosától és a vételár tetemes részére bankhitelt vett fel. Mostanra a Manchester United adóssága eléri a 700 millió fontot a becslések szerint, ezzel a szigetország legeladósodottabb klubja.

Már a hétfői bejelentéskor is sokaknak gyanús volt, hogy a kötvényeknek nicns besorolásuk, ez ugyanis szokatlan a vállalati papírok esetében. Néhányan akkor még úgy vélekedtek, hogy a klub irányítói arra játszanak, hogy az ismert márkanév miatt úgyis lejegyzik a kötvényeket. Jonathan Moore, az Evolution Securities elemzője azonban a fentiek miatt úgy véli, hogy a piacra kerülő MU-kötvények lényegében a bóvli kategóriába fognak tartozni.

Bóvli kötvényeknek általában a spekulációs fokozató papírokat nevezik, melyek komoly hozammal kecsegtetnek, ugyanakkor a visszafizetés is erősen kockázatos. Ezek a kötvények éppen a kockázat miatt általában magas hozammal forognak a piacon.

"A legtöbb hagyományosan kockázatkereső befektetőt valószínűleg nem fogják érdekelni ezek a kötvények, mivel nincs értékelésük. Jelenleg egyébként is eléggé telített az új kibocsátások naptára a vállalati kötvénypiacon, így vannak egyéb alternatívák is" - véli Jonathan Moore.

"Ez egy elég nehéz kibocsátás lesz" - ért egyet kollégájával Tatjana Greil Castro, a Muzinich & Co. Ltd vagyonkezelője. A szakember első reakciója az, hogy szkeptikus az új kötvényekkel kapcsolatban. Szerinte a kockázatok egy része a szektor jellemzőiből fakad, ugyanis a kötvények értékét jelentősen befolyásolja, hogy teljesít a csapat, ez viszont nehezen befolyásolható a befektetők számára.

A Manchester Unitedet irányító cég a kibocsátási tájékoztató szerint 9,25 százalék körüli hozammal dobná piacra a kötvényeket, Jonathan Moore szerint azonban az ilyen papírok a B-kategóriába tartoznak az európai piacon, mivel a befektetők jelenleg elsősorban a 9,5 százalék feletti hozammal kecsegtető befektetéseket keresik. Ha ehhez hozzávesszük azt is, hogy nincs értékelésük a kötvényeknek, akkor máris erősen kérdéses, lesznek-e olyan fanatikus rajongók, akik hajlandók lesznek lejegyezni az 500 millió fontot.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!