Csanádi Péter, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) tanácsadás-szakmai osztályának elnöke csütörtökön a II. Országos tanácsadási konferencián elmondta: becslések szerint országosan 3-4 ezer ember foglalkozik hivatásszerűen tanácsadással.
Csanádi Péter hozzátette: a szakmai osztály felmérése szerint a Nemzeti Fejlesztési Terv, a Széchenyi Vállalkozásfejlesztési Program, illetve az európai uniós pályázatok ösztönözni fogják a tanácsadók igénybevételét, többnyire a humán szolgáltatásban, a vezetési, szervezési, a pénzügyi és az IT tanácsadás területén.
Drimál István, a BKIK tanácsadás-szakmai osztályának alelnöke elmondta, hogy a szakmai osztályba tömörült kilenc szakági tanácsadó szövetség saját minősítési rendszert dolgoz ki. A szakmai minősítések, illetve a kialakítás alatt lévő kamarai védjegy garancia is lesz arra, hogy minőségi szolgáltatást nyújtanak azok a cégek, amelyek ezekkel rendelkeznek.
Csanádi Péter úgy vélekedett, hogy a magyar tanácsadó cégek szakértőként tudnak majd csatlakozni azokhoz a nemzetközi konzorciumokhoz, amelyek az Európa Pályázat Előkészítő Alap keretében segítenek kidolgozni projekteket.
A kamarai szakemberek egyetértettek abban, hogy Magyarország európai uniós csatlakozását követően nem kell attól tartani, hogy a magyar tanácsadói piacra újabb külföldi cégek jönnének be nagyobb számban.
Sepsi Zsigmond, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara kereskedelmi tagozatának elnöke a konferencián elmondta, hogy a szolgáltatások iránt megnövekvő kereslet is indokolja, hogy a BKIK-n belül a következő kamarai választásokon a kereskedelmi, az ipari, a kézműves tagozat mellett egy szolgáltatói is létrejöjjön.
Bővülés előtt áll a tanácsadási piac
A következő években nőni fog a tanácsadás magyarországi piaca, amelynek forgalma jelenleg a GDP 0,5-0,8 százalékát adja.