3p

"Indokolatlannak és elítélendőnek" nevezte hétfőn a British Airways (BA) légitársaság utaskísérőinek tervezett sztrájkját Gordon Brown brit kormányfő, aki többnapi hallgatás után először szólalt meg személyesen az ügyben.

Brownt politikai kommentátorok szerint igen kényes helyzetbe hozta a BA légi utaskiszolgálóinak e hónap második felére meghirdetett sztrájkja, az akciót szervező Unite szakszervezet ugyanis a kormányzó Munkáspárt egyik fő anyagi támogatója. Az érdekképviselet 11 millió font (3,4 milliárd forint) adománnyal gyarapította a Labour kasszáját csak azóta, hogy Brown 2007-ben miniszterelnök lett, emellett számos munkáspárti parlamenti képviselőt egyénileg is támogat.

A brit húsvéti iskolai szünetre időzített sztrájksorozat ugyanakkor százezrek utazási terveit dönti romba, alig néhány héttel a tavasszal esedékes - valószínűleg májusban rendezendő - parlamenti választások előtt, és az ellenzéki Konzervatív Párt máris kampánya egyik kiemelt témájává tette a Unite és a Labour szoros kapcsolatát. Brown azonban hétfőn a BBC rádiónak kijelentette: ennek a sztrájknak "nem szabad megtörténnie", mivel "sem a cég, sem az alkalmazottak, sem az ország érdekeit nem szolgálja".

A The Guardian, a legnagyobb baloldali brit napilap hétfői értesülése szerint a miniszterelnök már a hétvégén megpróbált lépni a politikailag is igen károsnak ítélt hosszas sztrájksorozat elkerülése végett. A lap úgy tudja: Brown személyesen hívta fel Tony Woodleyt, a Unite főtitkárát, hogy tárgyaljon vele a megoldási lehetőségekről. A szakszervezet a múlt hét végén bejelentette: az általa képviselt 12 ezer utaskísérő március 20-ától három napig, március 27-étől négy napig sztrájkol, és április második felében újabb sztrájkok lehetnek, ha addig nem sikerül megegyezni a cégvezetéssel a vitás bér- és létszámkérdésekben.

Előzetes becslések szerint a tervezett sztrájksorozat hét napja alatt összesen több mint 500 ezren utaznának a BA járatain. A cég igyekszik más munkakörökben dolgozó alkalmazottainak átképzésével és átirányításával pótolni a sztrájkoló légi kísérőket, emellett partner-légitársaságoktól bérel repülőgépeket a munkabeszüntetések tervezett idejére, teljes személyzettel együtt. A munkajogi viszály előzményeként a súlyos anyagi gondokkal küszködő British Airways vezetése tavaly novemberben két évre befagyasztotta az utaskísérők bérét, és a hosszú távú járatok légi kiszolgáló személyzetének létszámát járatonként egy fővel - 15-ről 14-re - csökkentette. A szakszervezet szerint a cég ezzel munkaszerződéseket sértő módosításokat kényszerít az utaskísérői állományra.

A British Airways vezetése drasztikus takarékossági programba kezdett, miután a társaság eddigi legrosszabb üzleti félévét zárta tavaly szeptemberben: adófizetés előtti vesztesége 292 millió font (90 milliárd forint) volt. Ez azt jelenti, hogy a BA percenként több mint ezer font veszteséggel működött. A decemberrel zárult negyedévről további 50 millió font adó előtti veszteséget jelentett a cég. A BA vezérigazgatója, Willie Walsh nemrégiben kijelentette, hogy a légitársaság "a túlélésért küzd". A BA a jelenlegi pénzügyi év végéig összesen 4900 fős - 12,7 százalékos - leépítést tervez.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!