Az Európa Bizottság véleménye szerint a túlórázás veszélye, hogy a munkaadók kényszeríthetik erre az alkalmazottakat.
Az EC megbeszélést kezdeményezett az illetékesekkel arról, hogy Nagy-Britannia kihúzza magát a munkaidőre vonatkozó szabályzat előírásai alól.
Az egységes európai szabályozás heti 48 órás munkaidőt ír elő, kibővítve azzal, hogy Nagy-Britanniában vállalhatnak ennél többet is a dolgozók. Az EC Szociális Ügyosztályának előadója, Anna Diamantopoloulou szerint azonban a túlmunka vállalása nem kimondottan önkéntes alapon történik.
Nagy-Britannia az egyetlen ország, amelyre nem vonatkozik az Európai Unió 48 órában maximalizált munkahét törvénye. A szigetországban sajátos kultúrája van a túlórázásnak.
Minden negyedik dolgozó férfi többet dolgozik heti 48 óránál, a nőknél ez az arány csak 5,5 százalék. A szakértők szerint a britekre vonatkozó lábjegyzetet a törvényben meg lehet szüntetni, abban az esetben, ha büntetik az alkalmazottak kényszerítését a munkaidő túllépésére.
Egyes gazdasági vezetők viszont úgy vélik, a hosszabb munkanapok biztosítják az ország kedvező helyzetét a globális versenyben. Ha a brit munkaadókat is kényszeritik a 48 órás munkahét betartására, azzal Nagy-Britannia versenyképességét csökkentik.
Brüsszel támadja a brit túlórázókat
A brit munkahelyek jellegzetessége, a napi nyolc órát túllépő munkaidő az EU törvényhozói figyelmének kereszttüzébe került.