A cégnél sokáig nem érezték a lépéskényszert a juttatási-kompenzációs rendszerek területén. 1997-ben, amikor nagyon "elindult" a munkaerőpiac, a keleti régió még "állt", a TVK sem lépett igazán, egy pár évig a piaci átlag alatt maradtak a pályakezdő fizetések. '98-ban indították el a munkakör értékelésén alapuló teljesen új bérrendszert. A fizetési szintek kialakításánál - pozíciótól függően - tekintettel vannak a Hay-felmérés eredményeire éppúgy, mint a regionális munkaerőpiac fejleményeire. Sőt, a magasan kvalifikált szakemberek - lásd még IT - bérezését illetően nemcsak a megye viszonyaira kell tekintettel lenniük, hanem az ország egészére.
Az egyetemi padokból nemrég kikerültek nagyon mobilak, a TVK is "vesztett" el informatikusokat, akik inkább Svédországot választották. A fiatal HR-szakember szerint a külföldi agyelszívás ellen ezzel együtt nem reménytelen a védekezés: a juttatások mellett a feladatok jelentette kihívások motiválják igazán a frissen végzetteket. "Én azt hiszem, hogy a TVK munkavállalói pozitívan értékelik az új rendszert. A szakszervezeti vezetők folyton arra panaszkodnak, hogy folyamatosan csökken a létszámuk, mert itt mindenki megtalálja a számítását" - von mérleget Zsoldos Mariann.
Mára tehát a kompenzációs rendszerek helyzete paradox módon inkább hasonlít a késői nyolcvanas, mint a korai kilencvenes évekre. A cégek által választható - adókedvezményekkel támogatott - juttatások között a legtöbb szervezet képes (lenne) az olyan összetételű juttatási rendszer megalkotására, amelyben mindenki megtalálja a neki tetszőt. A juttatások meglepően nagy részének nincs járulékos költsége (TB-járulék, szja-kötelezettség stb.), a többi már csak a vezetők jóindulatán múlik.
Cafeteria és részvényopció
Sokan még mindig attól tartanak, ha kiadják titkaikat, a konkurencia lemásolja frappáns ötleteiket, egy kicsit ráígér, és máris sorban állnak náluk mondjuk a legkeresettebb informatikusok.