Persze ne essünk a másik végletbe se: az, hogy valakinek a jól csengő Coach felirat virít a névkártyáján, még semmi biztosat nem jelent. Sok önjelölt tanácsadó horribilis honoráriumokat szakít le "páciensétől", s közben csupán banalitásokkal szolgál. Őket akkor kerülhetjük el, ha a megfelelő tanácsadó kiválasztásánál figyelünk néhány kritériumra.
Coaching: az utolsó mentsvár helyett bevált módszer
A coaching mára elterjedt. Németországban gyakorlatilag minden konszern és nagyvállalat szerződtet speciális tanácsadót vezetői mellé. Dorothee Echter müncheni coach becslése szerint a topmanagerek 20 százaléka vesz igénybe hasonló segítséget. Meglepő módon azonban ezt csak kevés hányaduk vallja be. Miért?
Főleg az idősebb vezetőknek vannak előítéleteik az ilyesfajta segítséggel kapcsolatban. Eszerint a támogatást igénybe vevő vezetők munkájukban akkora problémákkal küszködnek, hogy kénytelenek egy utolsó mentsvárat keresni. A coach tehát ennek a megtestesítése.
Ez a szemlélet azonban lassan megváltozik, legalábbis ez a véleménye Werner Grafnak, a Mettler Toledo autógyár személyzeti vezetőjének. Az előrelátó személyzeti vezetők már a problémák fellépése előtt, sőt a magasabb pozícióba lépés előtt gondoskodnak tanácsadóról. Graf szerint egy coach alkalmazása "ma már nem szégyen, hanem a vállalati vezetők fejlődését elősegítő, kipróbált eszköz."
A cikk folytatása
Coaching: megsúgom, mit tegyél!
Manapság egyre több vezető fogad személyes tanácsadót maga mellé. Kíváncsi rá, miért? A coach felkészíti Önt az új feladatokra és segít, hogy megtalálja az ideális egyensúlyt a család és a munka között. Miben tud még az Ön előnyére válni? Meddig mehet el?